Ok. 400 osób w Finlandii zachorowało po spożyciu zanieczyszczonej wody

Świat
Ok. 400 osób w Finlandii zachorowało po spożyciu zanieczyszczonej wody
Flickr/Vinoth Chandar/CC BY 2.0

Około 400 osób w gminie Nousiainen koło Turku, na południowym zachodzie Finlandii, zgłosiło się po pomoc medyczną z objawami zatrucia pokarmowego po spożyciu zanieczyszczonej wody - poinformowały w sobotę lokalne władze.

Jak podano w komunikacie najwięcej zachorowań było w dniach 23-27 stycznia, kiedy dziennie rejestrowano ponad 50 przypadków. Po tym okresie liczba nowych zgłoszeń zmalała, a w ostatnim tygodniu zarejestrowano w sumie ok. 50 zachorowań.

 

Przyczyną zanieczyszczenia wody było pęknięcie wodociągu i jednoczesne uszkodzenie znajdującej się w pobliżu rury kanalizacyjnej. Awaria została już usunięta, ale wody bezpośrednio z kranu nie można jeszcze używać.

 

Pod koniec stycznia w miejscowych sklepach zaczęło brakować nie tylko wody butelkowej, ale także innych napoi. Mieszkańcom podstawiono cysternę z wodą w centrum miasta. Jednak ze względu na niskie temperatury, zdarza się, że woda w zbiorniku zamarza.

 

E.coli i norowirusy

 

Mieszkańcy, którzy zgłosili się z objawami zatrucia skarżyli się na biegunkę, wymioty i bóle brzucha. W ramach leczenia zalecano odpoczynek i odpowiednie nawodnienie organizmu. Tylko w cięższych przypadkach robiono pacjentom kroplówki w szpitalu. W pobranych od pacjentów próbkach znaleziono trzy różne wirusy, w tym norowirusy, oraz trzy różne bakterie, w tym bakterię E. coli.

 

Władze poinformowały, że aby zażegnać epidemię zarządzono dezynfekcję i chlorowanie całej sieci wodociągowej w gminie. Prace rozpoczną się w domach starców, w przedszkolach, szkołach i ośrodkach zdrowia, a później w domach prywatnych. Dla sprawdzenia, czy proces się powiódł, poziom chloru ma być badany w każdym mieszkaniu. W gminie jest ponad 1,5 tys. przyłączy wody.

 

Mieszkańcom wciąż zaleca się dłuższe przegotowywanie wody, minimum przez 5 minut. Zwykłe podgrzewanie wody w czajniku czy ekspresie do kawy nie jest wystarczające. Uważa się, że takie zabiegi będzie trzeba stosować jeszcze przez dwa, trzy tygodnie.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie