Broń pneumatyczna, kusze, lufy i amunicja. Zarekwirowano nielegalne przesyłki

Polska
Broń pneumatyczna, kusze, lufy i amunicja. Zarekwirowano nielegalne przesyłki
Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Długa i pneumatyczna broń, kusze myśliwskie, lufy z komorą nabojową, szkielety broni, amunicja ostra oraz spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego zostały w ostatnich dniach zarekwirowane po kontroli celno-skarbowej - poinformowała w komunikacie Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Jak podano w komunikacie Izby, aby ominąć przepisy, nadawcy nielegalnych przesyłek często deklarują inne towary o zaniżonej wartości, jak np. zabawki, słodycze czy drobny sprzęt użytkowy i próbują przysłać za pośrednictwem firm kurierskich, które tych usług nie świadczą. "Kontrole przesyłek pocztowych, prowadzone są między innymi za pomocą prześwietlania urządzeniem RTG, dlatego mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi skutecznie wykrywają ich prawdziwą zawartość" - napisano.

"Tym sposobem, w ostatnich dniach, zajęto 380 szt. różnego rodzaju amunicji ostrej, 1 szt. broni długiej, 1 szt. broni pneumatycznej, 2 kusze myśliwskie, 4 lufy z komorą nabojową, 3 szkielety broni oraz 4 tys. szt. spłonek inicjujących spalanie materiału miotającego. Zatrzymane przedmioty zostały przekazane Policji, w celu przeprowadzenia dalszego postępowania" - czytamy w komunikacie.

 

Do 8 lat więzienia

Przypomniano, że zgodnie z prawem "dopuszcza się przesyłanie części uzbrojenia tylko za pośrednictwem operatorów, którzy świadczą tego rodzaju usługi i posiadają stosowne pozwolenia".

 

Cytowany w komunikacie dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz zaznaczył, że "każdy, kto posiada bez wymaganego zezwolenia broń lub amunicję, musi liczyć się z grożącymi sankcjami", a "w Polsce taka osoba podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat".

Jak poinformowano, pozwolenie na legalne posiadanie broni wydaje właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu komendant wojewódzki Policji.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie