Straż Graniczna udaremniła na lotnisku Poznań-Ławica przemyt elementów broni

Polska

Tysiąc sztuk trzonów zamków do karabinków szturmowych AKM znaleziono w przesyłce cargo na poznańskim lotnisku Ławica. Przesyłkę, która miała trafić do USA, nadała firma z powiatu szamotulskiego nieposiadająca koncesji na handel bronią. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji elementy te są istotną częścią broni palnej.

Po konsultacjach z ekspertami laboratorium kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali przesyłkę.


Podczas przeszukania budynków należących do firmy, która była nadawcą, znaleziono profesjonalne maszyny do produkcji części broni, rysunki techniczne z danymi do wytwarzania zamków do karabinka szturmowego AKM, niemal 4 tys. sztuk zamków w postaci półfabrykatów, 1,2 tys. kompletnych sztuk zamków oraz inne części do AKM.

 

Znaleziono też dwie gotowe do transportu przesyłki, które łącznie zawierały 6338 sztuk zamków do karabinka szturmowego AKM. Wartość ujawnionych przedmiotów to ok. 2,5 mln zł.


Funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Jeżyce i wyjaśniają okoliczności sprawy. Sprawdzają m.in. od kiedy firma zajmowała się produkcją i handlem bronią, a także gdzie miały trafić zabezpieczone części.


Produkcja lub handel bronią palną bez zezwolenia są zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie