Sportowcy z Rosji oczyszczeni z zarzutów o doping. Rosja odzyska co najmniej dziewięć medali igrzysk w Soczi

Świat
Sportowcy z Rosji oczyszczeni z zarzutów o doping. Rosja odzyska co najmniej dziewięć medali igrzysk w Soczi
Polsat News

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie uznał apelację 28 rosyjskich zawodników i uchylił nałożone na nich przez MKOl kary dożywotniego wykluczenia z igrzysk za złamanie przepisów antydopingowych podczas olimpiady w Soczi w 2014 roku.

Powodem decyzji CAS był brak wystarczających dowodów winy sportowców.

 

Złoci medaliści igrzysk w Soczi - biegacz narciarski Aleksander Legkow i skeletonista Aleksander Trietiakow - są wśród 28 rosyjskich zawodników, którzy zostali oczyszczeni przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) z zarzutu złamania przepisów antydopingowych.

 

Wyniki uzyskane przez nich i pozostałych sportowców z tej grupy mają zostać - zgodnie z decyzją CAS - przywrócone. Oznacza to, że Rosja odzyska dziewięć medali z 13, które straciła w wyniku kar nałożonych wcześniej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).

 

Oprócz najlepszego w Soczi na dystansie 50 km Legkowa i Trietiakowa, wśród zawodników, których oczyszczono z zarzutu dopingu są m.in. inni biegacze narciarscy Maksim Wylegżanin i Nikita Kriukow, którzy zajęli drugie miejsce w sprincie drużynowym, oraz członkowie srebrnej sztafety Dmitrij Japarow i Aleksander Biessmiertnych. Brąz powinna odzyskać skeletonistka Jelena Nikitina, a srebrne medale panczenistka Olga Fatkulina (500 m), saneczkarz Albert Demczenko i sztafeta w tej dyscyplinie.

 

Naruszenia reguł antydopingowych przez 11 innych reprezentantów Rosji

 

Wśród 11 osób, które uznano za winne złamania reguł antydopingowych, jest m.in. piątka bobsleistów, z podwójnym mistrzem olimpijskim sprzed czterech lat Aleksandrem Zubkowem na czele.

 

W późniejszym terminie CAS rozpatrzy apelację trzech biathlonistek, których dziełem były w Soczi dwa medale.

 

W uzasadnieniu decyzji Trybunał podkreślił, że uchylenie decyzji MKOl nie oznacza negacji zorganizowanego procederu dopingowego, bo zadaniem sędziów nie było ustalenie prawdy w tym zakresie. Zajmowali się oni wyłącznie 39 indywidualnymi przypadkami i oceną dowodów na złamanie przepisów przez konkretne osoby.

 

MKOl: decyzja CAS nie oznacza, że Rosjanie wystąpią w igrzyskach

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oświadczył, że decyzja Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie, uznająca apelację 28 rosyjskich dożywotnio wykluczonych z igrzysk, nie oznacza automatycznie udziału tych zawodników na olimpiadzie w Pjongczangu.

 

Jak dodano, decyzja CAS może mieć poważny wpływ w przyszłości na walkę z dopingiem. Ponadto MKOl jest rozczarowany, że trybunał nie rozpatrzył kwestii zorganizowanego procederu dopingowego.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie