Sauna we wtorki tylko dla kobiet. RPO sprawdzi, czy to dyskryminacja

Polska
Sauna we wtorki tylko dla kobiet. RPO sprawdzi, czy to dyskryminacja
Pixabay.com/nkaminetskyy/Zdj. ilustracyjne

"Dlaczego mężczyźni nie mogą korzystać z sauny we wrocławskim Aquaparku? Czy to jest zgodne z zasadą równego traktowania?" - pyta rzecznik praw obywatelskich i o wyjaśnienia prosi rzecznika konsumentów, UOKiK i Wrocławski Park Wodny. To w tym aquaparku we wtorki z saunarium mogą korzystać tylko kobiety, choć za miesięczny karnet z dostępem do saun płacą tyle samo, co mężczyźni.

Zakaz korzystania z saunarium we wtorki mężczyźni mają od kilku lat.


"Kobiece" wtorki miały być odpowiedzią na prośby pań, którym przeszkadzało nachalne zachowanie niektórych mężczyzn z saunie. W ofercie aquaparku znajduje się także specjalna solna sauna tylko dla kobiet, "które krępuje saunowanie w obecności przedstawicieli płci przeciwnej".


W ostatnim czasie jednak ograniczenie oferty wzburzyło część osób, które złożyły skargi do RPO. Na facebookowym profilu parku wodnego pojawiły się także zapowiedzi pozwów cywilnych.


Mężczyźni zwrócili uwagę na fakt, że za miesięczny karnet z dostępem do saun płacą tyle samo, co kobiety, choć każdego miesiąca mogą z nich korzystać kilka dni mniej niż panie.


"Naruszające zbiorowe interesy konsumentów"


"W związku ze skargami Rzecznik Praw Obywatelskich podjął postępowanie wyjaśniające dotyczące ograniczonego zakresu usług świadczonych mężczyznom przez Wrocławski Park Wodny SA. W Aquaparku jest sauna. W Saunarium wyznaczone są strefy przeznaczone tylko dla kobiet, a we wtorki wstęp do całego Saunarium mają tylko kobiety. W tym dniu tygodnia mężczyźni w ogóle nie mogą skorzystać z usług saunowych" - poinformował na swojej stronie RPO.


Jak podkreślił, "ma wątpliwość, czy ta praktyka nie stanowi przejawu dyskryminacji mężczyzn ze względu na płeć w dostępie do usług oferowanych publicznie".


"W ocenie RPO działanie przedsiębiorcy jako sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami, może zostać uznane za naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Rzecznik zwrócił się zatem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o zbadanie sprawy i podjęcie działań interwencyjnych" - oświadczył rzecznik.


"Nie planujemy w tym zakresie zmian"


- Zgodnie z przeprowadzonymi analizami oferta wtorków dla pań jest całkowicie zgodna z prawem i nie ma charakteru dyskryminującego. Nie planujemy w tym zakresie zmian - powiedziała rzeczniczka parku wodnego Anna Hejno.

 

polsatnews.pl, onet.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie