Macierewicz: naród polski ma prawo bronić swojego dobrego imienia

Polska
Macierewicz: naród polski ma prawo bronić swojego dobrego imienia
Polsat News

Naród polski ma prawo bronić swojego dobrego imienia i ustawodawstwo, które ma wprowadzić tę zasadę i uniemożliwić wylewanie kubłów nienawiści na Polaków - to działanie godne najwyższej pochwały - powiedział w czwartek wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.

- Naród polski ma prawo bronić swojego dobrego imienia, historii, godności tych, którzy poświęcali życie nie tylko walcząc o niepodległość Polski, ale także chroniąc życie innych ludzi, poświęcając swoje rodziny, siebie samego po to, żeby nie dać się nienawiści, po to żeby ten odrażający hitlerowski totalitaryzm, który wprowadził śmierć i zniszczenie do Polski, powstrzymać ratując każde życie. To nie ulega wątpliwości - mówił Macierewicz w felietonie "Głos Polski" w Radiu Maryja i TV Trwam.

 

Polityk podkreślił, że "ustawodawstwo, które ma wprowadzić tę zasadę i uniemożliwić wylewanie kubłów nienawiści na Polaków za to, że ratowali m.in. Żydów, to działanie godne najwyższej pochwały". - Myślę, że wszyscy jesteśmy dumni z decyzji parlamentu Rzeczpospolitej, który powstrzymuje właśnie tę falę nienawiści, co do tego nie ma żadnej wątpliwości. I dalsza dyskusja na ten temat wydaje mi się niepotrzebna i zbędna - dodał Macierewicz.

 

Były szef MON zaznaczył, że trzeba bronić dobrego imienia Polaków na całym świecie, wyjaśniając i tłumacząc innym narodom, państwom, które nie miały takich doświadczeń.

 

"Większość państw europejskich kolaborowała z hitlerowcami"

 

- Naprawdę tak jest, nam trudno sobie to wyobrazić, ale naprawdę tak jest, że ludziom w Europie Zachodniej po prostu trudno sobie uświadomić, iż w Polsce Niemcy mordowali Polaków wraz z całym rodzinami dlatego, że pomagali oni Żydom, ratowali rodziny żydowskie, ich ukrywali. To była sytuacja wyjątkowa. Nigdzie na świecie tak nie było, zresztą większość państw europejskich kolaborowała z Niemcami, kolaborowała z hitlerowcami, także duża część kolaborowała w organizowaniu Holcaustu. To Polacy byli jedynymi, którzy nie kolaborowali - wskazał.

 

Macierewicz zwrócił uwagę, że wyjaśnianie tych spraw jest niezbędne, bo fala nienawiści, medialnie organizowana przeciw Polsce i Polakom, wydaje się dla wielu przekonywująca.

 

- Musimy zdecydowanie się bronić, wyjaśniać, opowiadać jacy naprawdę byliśmy. Wiem, że to nie jest łatwe, bo Polacy są wychowani w takim przekonaniu, iż nasze działanie, nasze bohaterstwo, nasze zalety są oczywiste i mówienie o nich jest pewnego rodzaju niezręcznością, a nawet czujemy się trochę zażenowani, musząc tłumaczyć jak naprawdę wyglądało bohaterstwo naszych ojców i naszych dziadów, ale trzeba to robić, bo świat o tym nie wie - dodał b. minister obrony.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie