Debata i głosowanie nad rezolucją ws. praworządności w Polsce pod koniec lutego

Świat
Debata i głosowanie nad rezolucją ws. praworządności w Polsce pod koniec lutego
Polsat News

Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego (PE) zdecydowała w czwartek, że na sesji plenarnej pod koniec lutego odbędzie się debata na temat sytuacji w Polsce i głosowana będzie rezolucja w tej sprawie.

To konsekwencja przyjętego w poniedziałek przez komisję wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) projektu rezolucji popierającej uruchomienie przez Komisję Europejską art. 7 traktatu UE wobec Polski.

 

PE "z zadowoleniem przyjmuje decyzję Komisji (Europejskiej) z dnia 20 grudnia 2017 roku o aktywowaniu art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w odniesieniu do sytuacji w Polsce i popiera wezwanie Komisji skierowane do polskich władz w celu rozwiązania problemów" - brzmi projekt.

 

PE wzywa w nim też Radę UE do "podjęcia szybkich działań zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej" oraz wzywa Komisję Europejską i Radę UE "do pełnego i regularnego informowania Parlamentu o poczynionych postępach i działaniach podejmowanych na każdym etapie procedury".

 

KE uruchamiając w grudniu 2017 roku art. 7 przyjęła zalecenia, w których wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie