Pierwsze posiedzenie Komitetu Społecznego pod kierownictwem Szydło. Premier: budujemy państwo 4 "S" - silne, spójne, sprawiedliwe i solidarne

Polska

- Państwo, które budujemy, to państwo 4 "S": silne, spójne społecznie, sprawiedliwe i solidarne - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w trakcie inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Tematem pierwszego posiedzenia Komitetu mają być kwestie demografii.

Morawiecki, przypominając art. 20 Konstytucji, podkreślił, że "Rzeczpospolita musi być solidarną, ale też społeczną gospodarką rynkową".

 

- I my taką gospodarkę budujemy. Takiej gospodarki brakowało, powiedzmy sobie szczerze, przez 25 lat, pierwszych po transformacji. A my stawiamy właśnie na takie cele, takie założenia polityki społecznej - powiedział.

 

- Państwo, które budujemy, to państwo - można powiedzieć - 4 "S": czyli z jednej strony silne, ale też spójne społecznie, sprawiedliwe i solidarne. To jest hasło, które nam na pewno przyświeca - zapewnił.

 

Polityka rządu "stoi na dwóch nogach - gospodarczej i społecznej"

 

Podkreślił także, że to, na czym mu najbardziej zależy w kontekście prac komitetu, to utrzymanie równowagi gospodarczej, finansowej i budżetowej z uwzględnieniem komponentu społecznego.

 

Szef rządu mówił, że polityka rządu "stoi na dwóch nogach - gospodarczej i społecznej". - Postrzegamy te dwa wymiary jako jeden spójny, który musi działać dla dobra rodzin, dla dobra społeczeństwa i na tym będzie koncentrować się komitet do spraw społecznych" - powiedział Morawiecki.

 

Dodał, że tematyka prac komitetu jest bardzo szeroka i będzie opierała się na zagadnieniach takich jak: kultura, edukacja, polityka senioralna i prorodzinna.

 

Jeszcze w tej kadencji projekty proobywatelskie

 

- Polityka, w której priorytetem i podstawowym celem nie byłoby czynienie wszystkiego, ażeby poprawić los wszystkich obywateli, za który wzięliśmy odpowiedzialność dwa lata temu, nie miałaby żadnego sensu. Jesteśmy po to, żeby realizować to, do czego zobowiązali nas nasi rodacy - podkreśliła przewodnicząca komitetu.

 

Dodała, że po dwóch latach "wiele z tych prospołecznych programów zostało przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zrealizowanych". W tym kontekście wymieniła m.in. program 500 plus, powrót do poprzedniego wieku emerytalnego, czy pomoc dla seniorów.

 

Jak zaznaczyła, "nie byłoby możliwości realizacji tych projektów, gdyby nie rozwój gospodarczy".

 

Szydło wyraziła nadzieję, że "biało-czerwonej drużynie uda się przygotować i przeprowadzić projekty prospołeczne, proobywatelskie, projekty, których oczekują Polacy, jeszcze do końca tej kadencji".

 

- Po to jesteśmy, by wszyscy polscy obywatele mieli możliwość lepszego, godnego życia, żeby polskie rodziny czuły się bezpiecznie - podkreśliła Szydło.

 

PAP, fot. PAP/Tomasz Gzell

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie