Nowoczesna pyta o działania Polskiej Fundacji Narodowej ws. "polskich obozów śmierci"

Polska
Nowoczesna pyta o działania Polskiej Fundacji Narodowej ws. "polskich obozów śmierci"
Polsat News

- To są bardzo proste pytania i jeżeli politycy PiS utrzymują, że Polska Fundacja Narodowa nie jest przekrętem, to mają okazję udowodnić to odpowiadając na nie - mówi Adam Szłapka, który złożył wniosek o udostępnienie przez PFN informacji publicznej. Poseł pyta w nim m.in. o "strategię walki" jaką Fundacja w tym celu przyjęła oraz łączny budżet przeznaczony na realizację tych działań.

- Nowoczesna złożyła wniosek o udostępnienie przez Polską Fundację Narodową informacji publicznej nt. działań jakie podjęła Fundacja, w celu zwalczania zwrotu "polskie obozy śmierci" w okresie od października 2017 do stycznia 2018 roku - poinformował poseł Szłapka.

 

 

Jaka strategia i budżet

 

- Polski rząd twierdzi, że ustawa, która został przyjęta na poprzednim posiedzeniu Sejmu walczy ze zwrotem "polskie obozy śmierci" i zakłamywaniem historii. W związku z tym chcemy zapytać, co przez ten czas zrobiła Polska Fundacja Narodowa, która była do tego powołana - powiedział Szłapka na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

 

We wniosku, oprócz działań podjętych przez PFN "w okresie od 1 października 2017 roku do 29 stycznia 2018 roku w celu zwalczania zwrotu »polskie obozy śmierci«", Nowoczesna pyta też m.in. o "strategię walki" jaką Fundacja w tym celu przyjęła oraz łączny budżet, który został przeznaczony na realizację tych działań w wymienionym okresie oraz jaki został zaplanowany na cały bieżący rok.

 

Sejm 26 stycznia uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

 

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. Ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji.

 

Pieniądze od spółek skarbu państwa

 

Misją Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa. 

 

Jak wynika z informacji portalu money.pl, Fundację krytykuje premier Mateusz Morawiecki, który uważa, że często będą padać pytania o finansowanie tej inicjatywy.

 

Fundacja ma mieć wpłaty zagwarantowane aż na 10 lat, a transfer pieniędzy w ciągu dekady wyniesie ponad pół miliarda złotych.

 

Kontrowersyjna kampania

 

W ubiegłym roku PFN przeprowadziła kampanię informacyjną "Sprawiedliwe sądy", która - jak przyznawali politycy PiS - na zlecenie władz miała przybliżać polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy sądownictwa w Polsce.

 

Na ulicach polskich miast pojawiły się m.in. billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?". Kampania od początku budziła kontrowersje, m.in. dlatego, że PFN finansują spółki Skarbu Państwa.

 

polsatnews.pl, money.pl, PAP

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie