Raport Banku Światowego: globalne bogactwo rośnie, ale nierówności pozostają

Świat
Raport Banku Światowego: globalne bogactwo rośnie, ale nierówności pozostają
Wikimedia Commons/Citygreen Systems/na zdj. Sydney

W ciągu ostatnich dwóch dekad poziom globalnego bogactwa wyraźnie wzrósł, jednak bogactwo w przeliczeniu na osobę spadło, bądź nie wzrosło w ponad dwudziestu krajach o różnym poziomie zamożności - wynika z opublikowanego w środę raportu Banku Światowego.

Raport "Zmieniające się bogactwo narodów 2018" - jak wyjaśniono - analizuje poziom bogactwa 141 krajów w latach 1995-2014 "poprzez stworzenie jednej miary z kilku wskaźników: kapitał naturalny (np. lasy czy surowce mineralne), kapitał ludzki (poziom zarobków w ciągu życia jednostki), kapitał wytworzony (budynki, infrastruktura, itd.) oraz aktywa zagraniczne netto.

 

Największy udział w poziomie bogactwa ma kapitał ludzki

 

Bogactwo Polski per capita wynosi ok. 155 tys. dolarów, zaś światowa średnia to ok. 169 tys. dolarów - wynika z raportu. Najbogatsze kraje w przeliczeniu na osobę to: Norwegia, Szwajcaria i Luksemburg, Kuwejt, Australia, Kanada i Stany Zjednoczone.

 

Jak podkreślono, największy udział w poziomie bogactwa ma kapitał ludzki, zaś kapitał naturalny odpowiada za niemal połowę bogactwa w krajach biednych.

 

"Kraje mogą zwiększać swoją zamożność poprzez budowę kapitału ludzkiego i wspieranie kapitału naturalnego. Bank Światowy coraz aktywniej pomaga krajom inwestować więcej i skuteczniej w ludzi. Nie będzie trwałego rozwoju gospodarczego, jeśli nie dostrzeżemy, że kapitał ludzki jest kluczowym elementem bogactwa narodów" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, prezes Grupy Banku Światowego Jim Yong Kim.

 

"Pozostały duże nierówności"

 

Według raportu światowe bogactwo wzrosło w latach 1995-2014 o 66 procent (z 690 bln do 1,143 bln dol.). "Nierówności pozostały jednak duże, ponieważ rozwinięte kraje należące do OECD były o 52 razy bogatsze, licząc per capita, od krajów biednych" - wskazano.

 

Jak dodano, część dużych, słabo rozwiniętych krajów, niektóre bogate w węgiel oraz część zamożnych państw OECD dotkniętych kryzysem finansowym z 2009 r. doświadczyło spadku poziomu bogactwa. "Spadające bogactwo per capita oznacza, że znikają aktywa konieczne do pobudzania wzrostu w przyszłości - fakt ten pomijany jest często przez tradycyjne wskaźniki wzrostu jak PKB" - podkreślono.

 

Raport głosi, że ponad 20 krajów o niskim dochodzie, w których w roku 1995 dominował kapitał naturalny, awansowało w ciągu ostatnich 20 lat do grona krajów o średnim dochodzie. Było to możliwe po części dzięki inwestowaniu wpływów z tego kapitału "w infrastrukturę, czy edukację i zdrowie, co w konsekwencji przyczynia się do poprawy kapitału ludzkiego". "Choć inwestycje w kapitał ludzki i wytworzony są konieczne, bogacenie się nie może polegać na odcięciu się od kapitału naturalnego" - wyjaśniono. Dodano, że kapitał naturalny per capita w krajach OECD jest trzy razy wyższy niż w krajach słabo rozwiniętych, "nawet pomimo tego, że udział tego kapitału w bogactwie krajów OECD sięga jedynie trzech procent".

 

Jak wskazano, wartość kapitału naturalnego na świecie w latach 1995-2014 podwoiła się. "Jest to spowodowane między innymi wzrostami cen surowców oraz wzrostem ilości zapasów" - oceniono.

 

Kapitał ludzki - wartość zarobków od teraz do zakończenia pracy zarobkowej

 

Raport, "który czerpie z poprzednich edycji z roku 2006 oraz 2011, po raz pierwszy zawiera szacunki dotyczące kapitału ludzkiego". "Kapitał ludzki mierzony jest wartością zarobków danej osoby w okresie od teraz do zakończenia pracy zarobkowej, co podkreśla dużą rolę zdrowia i edukacji. Kobiety odpowiadają za mniej niż 40 procent światowego kapitału ludzkiego ze względu na niższe zarobki. Równouprawnienie w tym zakresie mogłoby powiększyć kapitał ludzki o 18 procent" - oszacowano.

 

Kapitał ludzki odpowiada na świecie za dwie trzecie bogactwa, kapitał wytworzony - za jedną czwartą, zaś kapitał naturalny jedną dziesiątą światowego bogactwa, jednak "pozostaje kluczowym elementem bogactwa w słabiej rozwiniętych krajach".

 

Bank Światowy to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Udziela preferencyjnych kredytów, które wspierają różnego rodzaju inwestycje i reformy w takich obszarach jak infrastruktura czy sektor finansowy. Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 r. W sumie Bank udzielił Polsce pożyczek o wartości 16 mld dolarów.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze