Premier Morawiecki spotkał się z wojewodami. "Ważne, by działać sprawnie"

Polska
Premier Morawiecki spotkał się z wojewodami. "Ważne, by działać sprawnie"
PAP/Radek Pietruszka

- Działania należy realizować sprawnie, ważna są m.in. kwestie administracyjne, bo decyzje przekładają się na realną pomoc obywatelom - wskazał we wtorek premier Mateusz Morawiecki na wstępie spotkania z wojewodami.

We wtorek po południu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbywa się narada koordynacyjna; w spotkaniu poza szefem rządu i wojewodami, udział bierze m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, wiceszef tego resortu Paweł Szefernaker, a także szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski oraz szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

 

- Bardzo cieszę się, że możemy zobaczyć się w takim gronie. (…) Liczymy na wasze wsparcie w wielu obszarach; po pierwsze to są wszystkie czynności od strony administracyjnej, proceduralnej, które przynależą kompetencyjnie do wojewodów. Jest niezwykle ważne, by działać, wykonywać je szybko, bez zbędnej zwłoki - oświadczył premier.

 

"Kto szybko daje, ten dwa razy daje"

 

Dodał, że stare polskie przysłowie mówiące, że "kto szybko daje, ten dwa razy daje", sprawdza się np. w kontekście klęsk żywiołowych i udzielanej pomocy. - Eliminacja tych szkód jest właściwie w dużym stopniu zadaniem, poprzez które obywatele patrzą na sprawność działania państwa. Od sprawności działania zależy później percepcja rządu (...), administracji publicznej, centralnej - kontynuował.

 

- Żmudna, codzienna, regularna, systematyczna, systemowa praca to nie była nasza, na przestrzeni wieków, silna strona. Chciałbym, żeby to się zmieniło, żebyśmy potrafili odpowiadać na wyzwania związane np. z sektorem rolniczym - zaznaczył premier.

 

Sprawniejsze "jednostki terenowe"

 

Morawiecki przyznał, że jego ogromną ambicją i marzeniem jest, by wojewodowie i urzędy wojewódzkie były bardzo sprawnymi jednostkami w terenie, które rzeczywiście przejmują coraz więcej zadań, gdyż są coraz sprawniejsze. - Na to bardzo mocno liczę - powiedział.

 

Szef rządu odnosząc się do kwestii coraz liczniejszych zadań, które stawiane są przed wojewodami, dziękował im, że "w sprawny sposób" starają się je przeprowadzać, mimo - jak zaznaczył - czasem szczupłych zasobów kadrowych.

 

"W większości przypadków nasze służby sprawdziły się"

 

Dziękował też za dotychczasowe dwa lata pracy wojewodów. - Były to sprawne działania w wielu obszarach. W ogromnej większości przypadków sprawdziły się nasze służby, ale oczywiście trzeba pracować, ćwiczyć się żeby było jak najmniej słabych punktów - zaznaczył Morawiecki.

 

Premier na zakończenie otwartej dla mediów części spotkania wskazał, że podczas narady będą poruszane m.in. tematy kadrowe, finansowe, budżetowe, a także kwestia sprzętu, czy sprawności operacyjnej.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie