Poziom wody w rzekach może przekroczyć stany ostrzegawcze. IMGW wydał ostrzeżenia dla czterech województw

Polska
Poziom wody w rzekach może przekroczyć stany ostrzegawcze. IMGW wydał ostrzeżenia dla czterech województw
Polsat News/zdj.ilustracyjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i pomorskiego. Możliwe przekroczenie stanów ostrzegawczych w rzekach związane jest z roztopami i opadami deszczu.

Jak poinformował IMGW, w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim występuje zagrożenie hydrologiczne II stopnia (w trzystopniowej skali). Zagrożenie II stopnia występuje, kiedy obserwowane lub prognozowane stany wody znajdują się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale nie przekraczają stanów alarmowych.

 

Alerty obowiązują do środy do godziny 12.30.

 

Ostrzeżenie dla woj. pomorskiego

 

Ostrzeżenie I stopnia wprowadzono natomiast dla województwa pomorskiego. Lokalnie - w związku z ciągłymi opadami - mogą zostać tam przekroczone stany ostrzegawcze, głównie w rzekach Łebie i Słupi.

 

Ostrzeżenie takie wprowadza się, gdy stany wody znajdują się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, ale przewidywany jest gwałtowny wzrost ich poziomu. Alert w województwie pomorskim obowiązuje do środy do godziny 8.

 

Jak informuje IMGW we wtorek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Na północnym wschodzie kraju i w górach przelotne opady śniegu. W Tatrach może spaść do 10 cm śniegu. Duże zachmurzenie będzie się utrzymywało także w nocy. Miejscami na północy i wschodzie kraju prognozowane są słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie