Poseł PiS krytykuje jedną z nominacji do Oscara: rasizm i "wsparcie czarnoskórych krytyków" wystarczą

Polska
Poseł PiS krytykuje jedną z nominacji do Oscara: rasizm i "wsparcie czarnoskórych krytyków" wystarczą
Twitter/Łukasz Schreiber

"Uciekaj to denny, drugorzędny horror z absurdalnym scenariuszem, a jednak został nominowany do #Oscara Oczywiście tematem jest rasizm i to plus wsparcie czarnoskórych krytyków starcza" - napisał na Twitterze poseł PiS Łukasz Schreiber. Film jest jednym z najlepiej ocenianych przez krytyków amerykańskich obrazów dekady, co potwierdzają też widzowie: kosztował 4,5 mln dol., zarobił 254 mln dol.

Poseł z Bydgoszczy Łukasz Schreiber ocenił na Twitterze amerykański horror "Uciekaj!" ("Get Out!"), który zdobył nominacje do Oscara w trzech kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny. Grający w nim Daniel Kaluuya otrzymał też nominację dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.


Schreiber uznał jednak, że film jest "denny" i nazwał go "drugorzędnym horrorem z absurdalnym scenariuszem". Jego zdaniem film został nominowany do Oscara dlatego, że "tematem jest rasizm".

 

Gdy internauci Schreiberowi rasizm, odpowiedział: "Nie krytykuję nominacji dla "czarnego" filmu, tylko dla tego konkretnego".   

 

"Film jest naprawdę słaby. A  jeżeli przyznawać nagrody za ukazywanie problemu rasizmu - znacznie większy jest dziś wobec białych w RPA niż czarnych w USA" - dodał.

 

Po kolejnych słowach krytyki w internecie poseł PiS podał przykłady innych "czarnych" filmów, które uważa za dobre.

Zauważył również, że "Stowarzyszenie Krytyków Afroamerykańskich, które przyznaje coroczne nagrody w jasny sposób kreuje faworyta wśród "czarnych" filmów do nominacji oscarowych".

Historia czarnoskórego fotografa

 

"Uciekaj!" to historia czarnoskórego fotografa Chrisa Washingtona (Daniel Kaluuya), który ze swoją białą dziewczyną Rose (Allison Williams) jedzie do domu jej rodziców. Na miejscu panuje dziwna atmosfera. Początkowo Chris sądzi, że rodzice Rose nie akceptują jego koloru skóry. Gdy dowiaduje się, że w ostatnim czasie w okolicy zaginęło wiele czarnoskórych osób zaczyna się niepokoić.

 

Premiera filmu odbyła się 24 stycznia 2017 r. podczas Festiwalu Filmowego Sundance. Miesiąc później, w lutym, trafił do kin w USA.

 

Film jest jednym z najlepiej ocenionych przez krytyków filmów amerykańskich dekady, a w popularnym serwisie internetowym Rotten Tomatoes, prezentującym recenzje i nowości ze świata filmu, uzyskał niemal 100 proc. pozytywnych opinii.

 

Okazał się też największym amerykańskim sukcesem kinowym roku. Zadebiutował 24 stycznia na Festiwalu Sundance i zarobił już  ponad 254 mln dolarów.

 

polsatnews.pl 

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie