W prywatnym aucie Macierewicza zakryta flaga UE na tablicy rejestracyjnej. "To niezgodne z prawem"

Polska

Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz został sfotografowany przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej, gdy w sobotę odbywała się tam Rada Polityczna PiS. Na zdjęciach uwieczniono tablicę rejestracyjną prywatnego samochodu Macierewicza. Miejsce, w którym zazwyczaj znajduje się flaga Unii Europejskiej, jest zaklejone.

Od 1 maja 2006 roku na polskich tablicach rejestracyjnych widnieje flaga UE, symbol PL i numer. Wcześniej w miejscu flagi UE był biało-czerwony kwadrat symbolizujący polską flagę.

 

Z oświadczenia majątkowego Antoniego Macierewicza wynika, że volkswagena passata, którym jeździ, wyprodukowano w 2008 roku, czyli na jego tablicy powinna być flaga UE. 

 

"Inne oznaczenia" niedopuszczalne

 

Zgodnie z art. 29.1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, "w skrajnej lewej części tablicy rejestracyjnej umieszcza się dodatkowo, na niebieskim tle, symbol Unii Europejskiej składający się z 12 pięcioramiennych gwiazdek barwy żółtej, ułożonych na obwodzie okręgu, oraz znak z literami PL barwy białej".

 

"Na tablicy nie mogą znajdować się inne oznaczenia" - dodano w art. 30 rozporządzenia.

 

- Zmiany w wyglądzie tablicy rejestracyjnej i jej ozdabianie są niezgodne z prawem - powiedział wp.pl mł. insp. Wojciech Pasieczny.

 

Antoni Macierewicz przestał być szefem MON wskutek rekonstrukcji rządu 9 stycznia. Jego miejsce w gabinecie Mateusza Morawieckiego zajął dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

 

gazeta.pl, wp.pl, polsatnews.pl, fot. PAP/Paweł Supernak

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie