Z powodu wyludnienia większości hiszpańskich gmin grozi likwidacja

Świat
Z powodu wyludnienia większości hiszpańskich gmin grozi likwidacja
Wikimedia Commons/Diego Delso
Gmina Fuentes de Magaña w prowincji Soria

Większości hiszpańskich gmin grozi likwidacja z uwagi na kurczącą się liczbę ludności. W 61,3 proc. wszystkich wspólnot tego typu mieszka już mniej niż 1000 osób.

Z opublikowanego w poniedziałek komunikatu rządowej agendy Wyzwanie Demograficzne (RD) wynika, że zjawisko wyludniania się hiszpańskich gmin oddziałuje negatywnie nie tylko na poszczególne regiony, ale na cały kraj.

 

Jak poinformowała szefowa RD, Edelmira Barreira, kierowana przez nią instytucja utworzyła w ostatnich tygodniach międzyresortowy zespół ds. koordynacji polityki demograficznej Hiszpanii, w którego pracach biorą udział przedstawiciele samorządów terytorialnych tego kraju. Nowy podmiot ma podjąć działania służące zahamowaniu procesu kurczenia się populacji na prowincji.

 

Efekt niskiego przyrostu naturalnego i braku pracy

 

Według Barreiry wyludniające się hiszpańskie gminy, którym grozi likwidacja, potrzebują szybkich inicjatyw ze środków unijnych, aby powstrzymać negatywne zjawisko. Jednym z działań ma być upowszechnianie na prowincji internetu.

 

Z danych RD oraz Federacji Gmin i Prowincji Hiszpanii (FEMP) wynika, że już 61,3 proc. ze wszystkich 8125 gmin w Hiszpanii liczy mniej niż tysiąc mieszkańców. Oznacza to, że w gminach tych żyje zaledwie 3,1 proc. populacji tego kraju.

 

Według kierownictwa FEMP zjawisko wyludniania się hiszpańskich gmin jest efektem niskiego przyrostu naturalnego i braku pracy na prowincji.

 

Szacuje się, że już w 17 prowincjach Hiszpanii odsetek gmin mających poniżej 1000 mieszkańców przekracza 70 proc. Wśród nich dominują prowincje środkowej oraz północno-wschodniej części kraju, w szczególności: Soria, Burgos, Avila, Segowia, Valladolid, Palencia, La Rioja, Teruel oraz Saragossa.

 

1300 gmin, w których żyje poniżej 100 mieszkańców

 

Według szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego w Madrycie (INE), w Hiszpanii szybko przybywa też gmin, w których żyje poniżej 100 mieszkańców. O ile w 2000 r. było ich 358, o tyle obecnie jest już około 1300.

 

Najbardziej zaludnionymi wspólnotami autonomicznymi Hiszpanii są obecnie Andaluzja, Katalonia, Madryt oraz Walencja. Żyje tam łącznie ponad 27 mln osób, czyli blisko 60 proc. wszystkich mieszkańców Hiszpanii.

 

Wyludnianiu się gmin towarzyszy wzrost liczby ludności Hiszpanii. 2016 rok był pierwszym od 2011 rokiem, kiedy ogólna liczba mieszkańców w tym kraju wzrosła o 0,19 proc. do poziomu 46,5 mln.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie