Wielka Brytania zadowolona z porozumienia w UE ws. okresu przejściowego

Świat
Wielka Brytania zadowolona z porozumienia w UE ws. okresu przejściowego
PAP/EPA/ANDY RAIN

Wielka Brytania z zadowoleniem przyjęła porozumienie w UE w sprawie warunków okresu przejściowego po Brexicie - oświadczył w poniedziałek rzecznik premier Theresy May, wskazując na dużą zbieżność stanowisk obu stron.

Rzecznik zastrzegł jednak, że istnieje "pewien dystans" między UE a Wielką Brytanią dotyczący więcej niż jednej kwestii okresu przejściowego.

 

Okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii po jej oficjalnym wyjściu z Unii Europejskiej w marcu 2019 roku powinien potrwać do końca roku 2020 - zdecydowali w poniedziałek w Brukseli unijni ministrowie 27 państw pozostających we Wspólnocie.

 

Według przyjętych jednomyślnie wytycznych dla zespołu unijnego negocjatora Michela Barniera "ustalenia dotyczące okresu przejściowego muszą być ściśle zdefiniowane i określone w czasie". W związku z tym stron unijna proponuje zamkniecie okresu przejściowego 31 grudnia 2020 r.

 

W tym czasie w Zjednoczonym Królestwie będą obowiązywać wszystkie prawa wspólnotowe, tak jakby kraj ten nadal pozostawał członkiem UE - proponują kraje "27". Wszystkie przyjęte przez instytucje UE zmiany w przepisach będą również obowiązujące dla Wielkiej Brytanii do końca okresu przejściowego.

 

PAP

 

 

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie