Policja dysponuje już terminalami płatniczymi. "Usługa, którą policja otrzymuje bezpłatnie"

Polska

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński poinformował, że patrole ruchu drogowego dysponują już 1650 urządzeniami z dwóch tysięcy terminali płatniczych, które trafią do policji. Ma to ułatwić opłacanie mandatów.

Zieliński uczestniczył w poniedziałek w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach (Podlaskie) w briefingu, podczas którego policjanci zaprezentowali terminal. Wiceminister powiedział, że w woj. podlaskim będzie 80 takich urządzeń. 50 sztuk trafiło już do podlaskiej policji i od poniedziałku patrole korzystają z nich.

 

- Chcemy, żeby wszyscy przestrzegali przepisów. Marzymy o tym, żeby nie było mandatów, żeby nikt na nie nie zasłużył i nie musiał ich płacić. No, ale jeśli się zdarzy, że ktoś będzie musiał mandat uiścić, to będzie można załatwić to łatwo, szybko i sprawnie, za pomocą nowego sposobu - terminalu płatniczego - powiedział Zieliński.

 

"My za te terminale nie płacimy"


W całej Polsce zostało przygotowanych dla policji 2 tys. terminali płatniczych. Patrole ruchu drogowego posiadają obecnie 1650 urządzeń. Do 9 lutego będą trwały szkolenia dla funkcjonariuszy. Do tego czasu na wyposażeniu policji będzie 2 tys. terminali.

 

Jak dodał wiceminister, liczba terminali wynika ze średniej ilości patroli na dobę w Polsce. - Tych terminali powinno wystarczyć, a jeśli będzie potrzeba będą następne. My za te terminale nie płacimy. To jest usługa, którą policja otrzymuje bezpłatnie - mówił w Suwałkach Zieliński.

 

Rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa powiedział, że kierowca może, ale nie musi wybrać takiej formy płatności. - Policjanci będą informować kierowców, że istnieje taka możliwość. Nie jest to obowiązek - dodał Krupa.

 

Według niego taka forma płatności za mandat to duże udogodnienie dla obcokrajowców, którzy często nie mają ze sobą polskiej waluty i dotąd musieli dokonywać jej zakupu w kantorze.

 

Według informacji policji, do tej pory zapłacono w ten sposób ok. 300 mandatów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie