Podejrzani o znieważenie pomnika rtm. Pileckiego chcieli dobrowolnie poddać się karze. Sąd odrzucił wniosek

Polska
Podejrzani o znieważenie pomnika rtm. Pileckiego chcieli dobrowolnie poddać się karze. Sąd odrzucił wniosek
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Wrocławski sąd odrzucił w poniedziałek wniosek prokuratury o dobrowolne poddanie się karze czworga z sześciu oskarżonych o znieważenie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Proces wszystkich oskarżonych ma ruszyć 28 marca.

Na poniedziałkowym posiedzeniu sąd zdecydował o odrzuceniu wniosku prokuratury o skazanie czwórki oskarżonych bez przeprowadzenia rozprawy. W sprawie oskarżono łącznie sześć osób; cztery z nich chciały dobrowolnie poddać się karze.

 

Rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski powiedział, że sąd wskazał na rozbieżności w relacjach oskarżonych dotyczące tego wydarzenia.

 

- W ocenie sądu sprawy wszystkich oskarżonych powinny być rozpatrzone łącznie. Sąd chce też ustalić okoliczności w jakich doszło do tego zdarzenia, co jest istotne dla kwalifikacji czynu, Chodzi o ustalenie, czy oprócz znieważenia pomnika był to również czyn chuligański - powiedział sędzia.

 

Zdjęcie zamieścili w internecie


Do wydarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło w sierpniu ubiegłego roku. Sześcioro młodych ludzi siedziało i kładło się pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, który znajduje się w ścisłym centrum Wrocławia.

 

Pod pomnikiem tego dnia znajdowały się wiązanki kwiatów i wieńce złożone podczas uroczystości, które tam się wcześniej odbywały. Oskarżenie zrobili sobie zdjęcie grupowe, które zostało później umieszczone na jednym z portali społecznościowych.

 

Proces oskarżonych ma ruszyć 28 marca.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie