"Nie dla narkopaństwa!", "Rama odejdź!". Antyrządowa manifestacja w Albanii

Świat
"Nie dla narkopaństwa!", "Rama odejdź!". Antyrządowa manifestacja w Albanii
PAP/EPA/MALTON DIBRA

Ponad 10 tys. osób, a według organizatorów protestów ok. 300 tys., wyszło w sobotę na ulice Tirany, domagając się dymisji rządu premiera Ediego Ramy, którego opozycja oskarża o konszachty z organizacjami przestępczymi.

- Rama musi odejść. Zrobił z Albanii dom dla przestępczości zorganizowanej i handlarzy narkotyków - powiedział podczas manifestacji lider opozycyjnej Albańskiej Partii Demokratycznej (PDSh) Lulzim Basha.

 

Silne oddziały policji

 

To właśnie jego ugrupowanie oraz Socjalistyczny Ruch na rzecz Integracji i kilka małych partii opozycyjnych byli organizatorami protestu.

Protestujący, którzy nieśli flagi Albanii, Unii Europejskiej i USA, skandowali hasła: "Nie dla narkopaństwa!" i "Rama odejdź!".

 

Liczbę manifestantów dziennikarze oceniają na nieco ponad 10 tysięcy; organizatorzy mówią o 200-300 tysiącach uczestników, a policja na razie nie podała żadnych danych na ten temat.

 

Protesty przebiegły pokojowo, ale silne oddziały specjalnych jednostek policji stały w gotowości od początku manifestacji.

 

Minister miał mieć związki z siatką przemycającą marihuanę

 

Korupcja jest na tyle poważnym problemem w Albanii, że hamuje rozwój instytucji demokratycznych. Od kilku miesięcy toczy się dochodzenie w sprawie powiązań byłego szefa resortu spraw wewnętrznych Saimira Tahiriego, bliskiego współpracownika Ramy, który oskarżany jest o związki z międzynarodową siatką zajmującą się przemytem marihuany.

 

Rama oskarża opozycję o próbę stworzenia sztucznego kryzysu w państwie, aby uniemożliwić rządowi rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z UE.

 

Albania jest członkiem NATO od 2009 roku, a od 2014 kandyduje do wejścia do UE; Tirana liczy na to, że negocjacje w tej sprawie rozpoczną się w tym roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie