Andrzej Duda spotkał się z Rexem Tillersonem

Polska

- Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem pokazała daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W piątek w Belwederze odbyło się spotkanie prezydenta z sekretarzem stanu USA, który składa dwudniową wizytę w Warszawie. Obaj politycy rozmawiali około godziny.

Amerykański polityk przyleciał do Polski prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym przebywał też polski prezydent. Wśród głównych tematów rozmowy Tillersona z prezydentem, mają znaleźć się kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym zwiększanie obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.

 

"Zbieżność poglądów i stanowisk"

 

- Rozmowa trwała godzinę, a więc dłużej niż było to zaplanowane. To co pokazała, to daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej - powiedział po piątkowym spotkaniu Szczerski. Jak podkreślił, "będziemy mogli się spodziewać w najbliższym czasie kolejnych rozmów polsko-amerykańskich, które by nas doprowadziły do coraz bardziej zaawansowanego partnerstwa polsko-amerykańskiego".

 

 

 

 

- Teraz mówimy już o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim, które przynosiłoby dobry efekt dla bezpieczeństwa naszego regionu, dla bezpieczeństwa Polski, dla rozwoju gospodarczego Polski, a także promieniowałoby na cały region i Europę. Co by było bardzo ważne i byłoby czynnikiem stabilizującym - zaznaczył minister.

 

Jak powiedział, "Stany Zjednoczone bardzo liczą na rolę Polski jako stabilizatora regionu, stabilizatora stosunków międzynarodowych, stabilizatora w bezpieczeństwie w ramach NATO i w różnych newralgicznych częściach świata". - Polska może tę funkcję stabilizatora pełnić, tę funkcję odpowiedzialnego partnera amerykańskiego pełnić. I o tym także dziś była mowa - dodał prezydencki minister.

 

Szczerski był pytany, jakie są punkty na wspomnianej przez niego "polsko-amerykańskiej mapie działań dot. wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych", którą uzgodnili w piątek Duda i Tillerson.

 

Partnerstwo militarne, gospodarcze i globalne

 

Według ministra pierwszymi punktami tej mapy jest to, co "zarysowali prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podczas spotkania w Warszawie w lipcu 2017 r., czyli partnerstwo militarne, gospodarcze w tym energetyczne i partnerstwo globalne w tym Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych".

 

Szczerski dodał, że są to bloki spraw łączące politykę polską i amerykańską. - To są trzy duże bloki spraw i region czyli Trójmorze, które łączą dzisiaj politykę amerykańską z polityką polską i pozwalają nam mówić o zawiązanym partnerstwie - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

 

Zaznaczył, że obaj politycy omawiając kwestie międzynarodowe rozmawiali m.in. o amerykańskiej strategii wobec Afganistanu i zaangażowaniu NATO, w tym Polski w tę kwestię, a także o sytuacji na Bliskim Wschodzie i o konflikcie w Syrii.

 

Duda i Tillerson rozmawiali też o "wspólnym koordynowaniu prac i działań na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ" - dodał minister. - Obaj rozmówcy mówili, jak ważne dla realizacji wspólnych wartości, którym hołduje Polska i Stany Zjednoczony, jest działanie razem na forum globalnym, czyli w Radzie Bezpieczeństwa - zaznaczył Szczerski.

 

Konflikt na Ukrainie i sankcje wobec Rosji

 

Tematem rozmowy obu polityków był też tegoroczny szczyt NATO oraz kwestie, którymi ten szczyt powinien się zająć. - Rozmawiano także o konflikcie na Ukrainie oraz o sankcjach wobec Rosji jako tym elemencie, gdzie Polska i Stany Zjednoczone mają wspólne stanowisko mówiące o konieczności podtrzymania tych sankcji, aż nie przywrócimy ładu międzynarodowego opartego na prawie w relacjach między państwami w naszym regionie - podkreślił minister.

 

Duda i Tillerson rozmawiali też o kwestiach dotyczących bezpośrednich relacji polsko-amerykańskich. O kwestii modernizacji polskiej armii, w tym o kontraktach w jej ramach, a także o współpracy wojskowej, w tym o obecności wojsk amerykańskich "dzisiaj i w najbliższym czasie" - dodał Szczerski.

 

Jak zaznaczył minister tematem rozmowy, Dudy i Tillersona była także współpraca gospodarcza, m.in. współpraca energetyczna. Rozmawiano też "o dwóch wielkich projektach, które możemy wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi realizować" - zaznaczył. - To znaczy z jednej strony regionalny projekt, czyli Trójmorze: bardzo wyraźne wsparcie administracji amerykańskiej dla tego projektu, dla tej inicjatywy, zainteresowanie jej rozwojem - powiedział Szczerski. Jak dodał, prezydent Duda i Tillerson omówili szczegóły tej inicjatywy.

 

Z Tillersonem będą rozmawiać też Morawiecki i Czaputowicz

 

W sobotę rano z sekretarzem stanu USA będą rozmawiali premier Morawiecki i Jacek Czaputowicz. Po rozmowach planowana jest wspólna konferencja prasowa szefów dyplomacji.

 

W sobotę amerykański sekretarz stanu weźmie udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, gdzie złoży wieniec; planowane jest też jego krótkie wystąpienie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie