Atak na dom rodziny Tuska. Policja opublikuje zdjęcia z monitoringu

Polska
Atak na dom rodziny Tuska. Policja opublikuje zdjęcia z monitoringu
Polsat News

"Prokuratura w Gdańsku wreszcie podjęła decyzję o upublicznieniu twarzy sprawców zamachu na rodzinę Donalda Tuska. (...) Podjęliście sprawę dzisiaj, bo sprawę upubliczniliśmy i zainteresowały się tym media w kontekście nazistów na Śląsku. I dalsze ukręcanie sprawy jest niemożliwe" - napisał w piątek na FB Roman Giertych, pełnomocnik b. premiera.

Sprawa dotyczy zdarzenia z września ubiegłego roku. Według relacji Giertycha, ktoś kamieniem wybił szybę w mieszkaniu Michała Tuska i jego rodziny. Syn byłego premiera zgłosił sprawę policji, która zabezpieczyła monitoring z okolicznych kamer. Na nagraniu widać ewentualnych sprawców.

 

"Według twierdzeń Policji sprawa wydawała się banalnie prosta, gdyż monitoring nagrał grupę mężczyzn, z nacjonalistycznymi hasłami na ubraniach, jak skandują jakieś hasła wznosząc w górę pięści, a następnie rzucają kamieniem rozbijając szybę. Widać było ich twarze. Kamień był tak duży, ...że jego uderzenie, nawet w głowę dorosłej osoby, mogło zabić" - napisał Giertych na Facebooku.

 

Jednak w grudniu prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie.

 

 

Uszkodzenie mienia, a nie zagrożenie życia

 

Jak informował Giertych, śledczy "zamiast zakwalifikować sprawę jako bezpośrednie narażenie zdrowia i życia (160 kk) przyjęła wyłącznie kwalifikację .... uszkodzenia mienia (288 kk). I ponieważ przestępstw uszkodzenia mienia nie można (zdaniem prokuratury) ścigać za pomocą publicznego przedstawienia wizerunku sprawców, to umorzyła dochodzenie ze względu na...niewykrycie sprawców".

 

Trzy tygodnie temu, 4 stycznia pełnomocnik Donalda Tuska złożył odwołanie od tej decyzji do sądu. W piątek, 26 stycznia, poinformował, że prokuratura podjęła decyzję o upublicznieniu twarzy domniemanych sprawców ataku.

 

 

"Hipokryzja do sześcianu"

 

 

 

 

polsatnews.pl

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie