Prokuratura oskarżyła dwanaście osób o nielegalny handel sterydami

Polska
Prokuratura oskarżyła dwanaście osób o nielegalny handel sterydami
Polsat News

Dwanaście osób oskarżyła lubelska prokuratura w śledztwie dot. zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem przez internet sterydami anabolicznymi i praniem brudnych pieniędzy. Śledczy zabezpieczyli także majątek oskarżonych. Grupa w latach 2013 - 2016 wprowadziła do obrotu sterydy o wartości ponad 4 mln zł. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Zgromadzono obszerny materiał dowodowy - poinformowała piątek w komunikacie Prokuratura Krajowa. Śledztwo w tej sprawie prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

 

Członkowie grupy - jak podała prokuratura - zajmowali się "wprowadzaniem do obrotu i wytwarzaniem znacznych ilości produktów leczniczych w postaci sterydów anabolicznych bez stosownych pozwoleń, prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych za pośrednictwem sklepów internetowych bez wymaganego zezwolenia na prowadzenia apteki lub punktu aptecznego".

 

Część przyznała się do zarzutów

 

Siedmiu oskarżonych pochodzi z woj. lubelskiego, a pięciu z woj. mazowieckiego. Są to trzy kobiety i dziewięciu mężczyzn, w wieku od 22 do 52 lat - w większości bezrobotni. "Część oskarżonych przyznała się do części zarzucanych im czynów" - powiedział naczelnik Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Maciej Florkiewicz.

 

O kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oskarżony został Krystian B., któremu prokurator zarzucił wprowadzanie do obrotu i wytwarzanie znacznych ilości sterydów anabolicznych bez stosownych pozwoleń, prowadzenie ich wysyłkowej sprzedaży za pośrednictwem sklepów internetowych bez wymaganego zezwolenia, a także otwieranie rachunków bankowych na podstawie fałszywych dokumentów zawierających fikcyjne dane osobowe w różnych bankach na terenie Polski oraz pranie brudnych pieniędzy.

 

Dziewięć osób oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej sterydami anabolicznymi bez stosownych pozwoleń, w tym o prowadzenie sprzedaży tych produktów za pośrednictwem sklepów internetowych oraz o pranie brudnych pieniędzy. Dwie kolejne osoby oskarżono tylko o pranie brudnych pieniędzy.

 

Według ustaleń śledczych grupa działała w okresie od stycznia 2013 roku do 21 października 2016 roku. "Grupa przestępcza uczestniczyła we wprowadzeniu do obrotu produktów leczniczych o łącznej wartości ponad 4 mln zł. Zarzuty prania brudnych pieniędzy dotyczą kwoty około 3 mln 800 tys. zł" - podała Prokuratura Krajowa w komunikacie.

 

Grozi im kara do 15 lat więzienia

 

Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji w Lublinie od sierpnia 2016 roku. Zebrany materiał dowodowy zgromadzono w 52 tomach akt sprawy. "Sprawa została zainicjowana w wyniku ustaleń operacyjnych poczynionych przez Centralne Biuro Śledcze Policji Zarząd w Lublinie, konsekwencją których były kontrole operacyjne" - czytamy w komunikacie.

 

Śledczy zabezpieczyli także majątek oskarżonych - łącznie ponad 1,4 mln zł, 800 euro i 1,8 tys. funtów. Zabezpieczono także środki zgromadzone na dwóch rachunkach bankowych - po 1,1 mln zł na każdym.

 

Sześciu oskarżonych było aresztowanych, wobec pozostałych stosowane były dozory policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowego w kwotach od 5 do 30 tys. zł.

 

Za przestępstwa zarzucane oskarżonym grozi kara do 15 lat więzienia.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie