Polacy wśród najbardziej zapracowanych narodów świata. Ale więcej nie oznacza lepiej

Biznes
Polacy wśród najbardziej zapracowanych narodów świata. Ale więcej nie oznacza lepiej
Pixabay

1928 godzin - tyle średnio przepracował w 2017 r. Polak - wynika z najnowszych statystyk Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dłużej pracowali jedynie Chilijczycy, Rosjanie, Grecy Koreańczycy, Kostarykańczycy i Meksykanie. Najkrócej - Niemcy, bo 1363 godziny. Niestety, więcej nie oznacza lepiej. Polski pracodawca zwykle bowiem rozlicza z czasu pracy, a nie z jej efektów.

W swoim opracowaniu OECD zwraca uwagę, że w wielu krajach rośnie niezadowolenie z polityki gospodarczej, w tym rosnącej globalizacji i rynku inwestycji.

 

"Polityka zatrudnienia i ochrona socjalna powinna zostać wzmocniona i dostosowana do zmieniających się warunków gospodarczych" - podkreślono.

 

Polska znalazła się wśród państw, w których roczna liczba przepracowanych godzin jest znacznie wyższa niż średnia krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (1763 godziny).

 

Polacy ze 1928 godzinami pracują o 518 godzin więc niż Duńczycy (1410 godzin) i aż o 565 godzin więcej niż Niemcy (1363 godziny), którzy znaleźli się na szczycie listy najmniej pracujących narodów.

 

W 2015 roku Polacy pracowali o 25 godzin dłużej.

 

Pracowici Meksykanie


Wśród najbardziej zapracowanych Polaków wyprzedza sześć nacji, a najwięcej pracują Meksykanie - średnia na pracownika wynosi 2255 godzin rocznie.


Średnią liczbę przepracowanych godzin w roku obliczono poprzez podzielenie sumy przepracowanych godzin przez liczbę osób pracujących. Zawiera one dane dotyczące osób zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze, płatne i bezpłatne nadgodziny oraz osoby pracujące tylko sezonowo - przez część roku.

 

 

 

Nie efektywność, lecz czas pracy

 

OECD przypomina, że jeszcze 12 lat temu Polacy, którzy "gonili" rozwinięte gospodarki zachodnie, pracowali rocznie 1994 godzin.

 

Eksperci rynku pracy podkreślają, że niestety, w Polsce nie mierzy się powszechnie efektywności pracowników na różnych stanowiskach. Z tego m.in. powodu pracodawcy rzadko rozliczają z efektywności, częściej - z czasu pracy.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie