"Przyprowadziła sobie Murzyna"; "kto go poskładał". Komentarzami nauczycieli z Chełma zajmie się prokuratura

Polska
"Przyprowadziła sobie Murzyna"; "kto go poskładał". Komentarzami nauczycieli z Chełma zajmie się prokuratura
Polsat News, zdj. ilustracyjne

Lubelska kurator oświaty zawiadomi prokuraturę ws. komentarzy nauczycieli II LO w Chełmie pod adresem nastolatka o ciemniejszym kolorze skóry, który został zaproszony przez uczennicę szkoły na próbę poloneza przed studniówką. Dwoje nauczycieli miało stwierdzić, że dziewczyna "przyprowadziła sobie Murzyna" i "pasują do siebie, jak dwie czarne krople wody", a chłopaka pytać, "kto go poskładał".

Rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Misiak powiedziała, że przeprowadzone przez kuratorium postępowanie sprawdzające wykazało, że w II LO w Chełmie miał miejsce incydent, w którym dwoje nauczycieli użyło wobec ucznia I LO Chełmie "słów nagannych, wyśmiewających go, które nie powinny paść z ust pedagogów w stosunku do żadnego innego człowieka, tym bardziej do ucznia".

 

W ocenie Lubelskiego Kuratora Oświaty każdy przypadek naruszenia godności innej osoby przez nauczyciela musi być rozpatrywany w kontekście przestrzegania obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz w odniesieniu do wymogów wynikających z etyki tego zawodu.

 

"Zapewniam, że zarówno instytucje powołane do sprawowania nadzoru nad szkołami oraz środowisko oświatowe nie dają przyzwolenia na zachowania godzące w drugiego człowieka" - napisała Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk w oświadczeniu przesłanym w czwartek mediom.

 

Nauczycielom grozi nagana, zwolnienie z pracy, a nawet usunięcie z zawodu

 

Kurator skierowała sprawę nauczycieli z Chełma również do rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie lubelskim. Rzecznik, po zbadaniu sprawy, może ją skierować do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli, a ta może ukarać ich naganą, zwolnieniem z pracy albo usunięciem z zawodu.

 

Jeszcze w czwartek kurator miała zawiadomić Prokuraturę Okręgową w Lublinie o możliwości popełnienia przestępstwa.

 

O incydencie w II LO w Chełmie napisał "Dziennik Wschodni". Gazeta powołuje się na treść skargi złożonej przez matkę chłopca w Wydziale Oświaty tamtejszego Urzędu Miejskiego.

 

Nauczyciele przeprosili, tłumaczą, że to tylko żart 

 

Według "Dziennika Wschodniego" chłopak, który wyróżnia się ciemniejszym kolorem skóry, został zaproszony na studniówkę przez jedną z maturzystek II LO w Chełmie i w ub. tygodniu uczestniczył w próbie tańca poloneza. 

 

Gazeta napisała też, że dyrekcja II LO w Chełmie zaprosiła ucznia, jego matkę, oboje zamieszanych w tę sprawę nauczycieli i doprowadziła do konfrontacji ucznia z nauczycielami. Nauczyciele przeprosili chłopca zapewniając, że były to tylko żarty. Matka chłopaka złożyła jednak oficjalną skargę.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie