Przedstawiciel USA ds. Ukrainy: rozejm w Donbasie głównym tematem rozmów z Surkowem

Świat
Przedstawiciel USA ds. Ukrainy: rozejm w Donbasie głównym tematem rozmów z Surkowem
PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Rozejm w Donbasie, uwolnienie jeńców i sytuacja humanitarna w tym regionie będą głównymi tematami zaplanowanych na piątek rozmów specjalnego przedstawiciela USA ds. Ukrainy Kurta Volkera z doradcą prezydenta Rosji Władisławem Surkowem.

Volker, który kończy w czwartek wizytę na Ukrainie, oświadczył, że głównym celem jego zabiegów jest przyspieszenie zakończenia konfliktu w Donbasie między ukraińskimi siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami.

 

- Podczas spotkania z panem Surkowem mam zamiar przedstawić mu stanowisko USA w sprawie tego, co możemy zrobić, by przyspieszyć zakończenie konfliktu. Rosja powinna podjąć przede wszystkim decyzję o wycofaniu swoich sił, a siły przez nią kontrolowane (separatyści - red.) powinny być rozformowane - powiedział w wywiadzie dla Radia Swoboda.

 

Volker zaznaczył, że kolejna wymiana jeńców między separatystami a władzami Ukrainy pozwoliłaby zwiększyć zaufanie na rzecz stabilizacji sytuacji w Donbasie, co oznacza wstrzymanie walk na linii rozgraniczenia. - Mam nadzieję, że strona rosyjska będzie przestrzegała porozumień o zawieszeniu broni, że zostaną podjęte wysiłki na rzecz prawdziwego rozejmu - podkreślił.

 

Wątpliwy kompromis

 

Amerykański dyplomata powiedział także, że nie oczekuje po rozmowach z Surkowem przełomu. - Nie sądzę, że porozumiemy się podczas tego spotkania, ale myślę, że ważne jest, byśmy wskazali nasze oczekiwania - oświadczył.

 

Volker, który ma spotkać się z Surkowem w piątek w Dubaju, przebywa na Ukrainie od wtorku. Rozmawiał z prezydentem Petrem Poroszenką, szefem sztabu generalnego  generałem Wiktorem Mużenką oraz sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandrem Turczynowem.

 

W czwartek, przed wyjazdem z Ukrainy, Volker spotkał się z grupą deputowanych do Rady Najwyższej (parlamentu) oraz z jeńcami, którzy zostali uwolnieni przez separatystów w grudniu 2017 roku.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie