Portrety Hitlera i swastyki na giełdzie staroci. Reaguje prezydent Świdnicy

Polska
Portrety Hitlera i swastyki na giełdzie staroci. Reaguje prezydent Świdnicy
Świdnica24.pl
Zdjęcie wykonane 5 listopada 2017 roku.

Flagi III Rzeszy, odznaczenia NSDAP, hełmy Wehrmachtu, popiersie Włodzimierza Lenina - takie przedmioty można było kupić na comiesięcznej giełdzie staroci w Świdnicy (woj. dolnośląskie). Po interwencji jednego z mieszkańców sprawą zajął się urząd miasta i powiadomił organy ścigania. - Nie będzie tolerancji dla tego typu zachowań - mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

O nazistowskich symbolach na świdnickiej Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości poinformował urzędników jeden z mieszkańców miasta. Jak powiedział, takie "pamiątki" są powszechnie dostępne u handlarzy.   

 

Pracownicy urzędu miasta poprosili komendantów straży miejskiej i świdnickiej policji o podjęcie działań, które "zapewnią przestrzeganie obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa". Jak informują służby, nie było wcześniej zawiadomień o sprzedaży podczas comiesięcznej giełdy przedmiotów z zakazanymi symbolami.

 

 

Do dwóch lat pozbawienia wolności

 

- Raz jeszcze dziękuję panu za zwrócenie uwagi na bardzo niepokojące i bulwersujące zjawisko. Zapewniam, że z mojej strony nie będzie tolerancji dla tego typu zachowań i zawsze podejmę interwencję, gdy dotrze do mnie informacja o propagowaniu symboli zakazanych prawem - oświadczyła prezydent Moskal-Słaniewska na stronie urzędu.

 

Za propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego a także rozpowszechnianie, posiadanie i propagowanie przedmiotów będących nośnikami symboliki totalitarnej w Polsce grozi kara do dwóch lat więzienia.

 

 

polsatnews.pl, swidnica24.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie