Organizatorzy festiwalu "Orle Gniazdo" chcą 1 mln zł odszkodowania od TVN. Materiał "opublikowany nielegalnie"

Polska
Organizatorzy festiwalu "Orle Gniazdo" chcą 1 mln zł odszkodowania od TVN. Materiał "opublikowany nielegalnie"
Polsat News

Organizatorzy festiwalu zdecydowali się podjąć kroki prawne "przeciwko osobom i mediom publikującym materiały nielegalnie i bez akredytacji". "Zamierzamy domagać się miliona złotych odszkodowania, w związku z naruszeniem dóbr osobistych naszej Fundacji" - napisali w komunikacie. Chodzi o materiał "Superwizjera" TVN24 o polskich neonazistach, w którym pokazano fragmenty festiwalu "Orle Gniazdo".

W materiale "Superwizjera" pokazano m.in. uczestników koncertu, którzy wyciągają rękę w hitlerowskim pozdrowieniu oraz osoby w koszulach z symbolami neonazistowskimi. Według reporterów, incydenty te nie spotkały się z reakcją organizatorów Festiwalu.

 

"Wszelkie inne wydarzenia zaprezentowane i w zamyśle autorów połączone w tym materiale z FOG nie mają nic wspólnego z naszą imprezą. Szczególnie groteskowa jest próba powiązania nas z leśną szopką rodem z serialu »Allo Allo«" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie festiwalu "Orle Gniazdo".

 

Organizatorzy napisali też, że od wielu lat dążą "do budowy niezależnej, silnej, polskiej sceny tożsamościowej i patriotycznej". "Jesteśmy - my, główni organizatorzy - polskimi nacjonalistami, działamy w tym ruchu wiele lat i będziemy bronić naszych przekonań".

 

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. festiwalu

 

Sprawą festiwalu zajęła się w środę Prokuratura Rejonowa w Radomsku, która wszczęła śledztwo w kierunku art. 256 par. 1 kodeksu karnego, czyli publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa.

 

- Zapadała decyzja o przejęciu tego postępowania przez Wydział I Śledczy - poinformował w środę rzecznik prasowy piotrkowskiej prokuratury Witold Błaszczyk.

 

Dodał, że postępowanie dotyczy zdarzenia z lipca ubiegłego roku na festiwalu "Orle Gniazdo" w miejscowości Kępa w powiecie radomszczańskim.

 

Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

 

Festiwal organizowany jest w Kępie od kilku lat. Jego organizatorzy reklamują go, jako największe wydarzenie narodowej sceny muzycznej w Polsce oraz największy zlot fanów muzyki tożsamościowej w tej części Europy.

 

polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie