Sekwana wylała. Zamknięto część ekspozycji w Luwrze oraz sześć stacji metra

Świat
Sekwana wylała. Zamknięto część ekspozycji w Luwrze oraz sześć stacji metra
PAP/EPA/YOAN VALAT

Ze względu na wysoki poziom wody w Sekwanie w środę zamknięto część ekspozycji muzeum w Luwrze oraz sześć stacji metra w pobliżu rzeki. Szczyt fali powodziowej ma przyjść w piątek lub sobotę. Sekwana w Paryżu wystąpiła z brzegów po kilku tygodniach bardzo obfitych opadów i zalała spacerowe chodniki nad samą rzeką.

Poziom wody już we wtorek wieczorem osiągnął 5 metrów (3 m powyżej normalnego) i uniemożliwia kursowanie statków po Sekwanie, w tym charakterystycznych stateczków turystycznych, które nie mieszczą się pod mostami w rejonie wyspy św. Ludwika i katedry Notre-Dame.

 

W ratuszu paryskim powołano sztab kryzysowy. Turystom i paryżanom zaleca się trzymanie z dala od brzegów rzeki; zamknięto nabrzeża i sześć stacji metra, m.in. St Michel w Dzielnicy Łacińskiej, która przyciąga wielu turystów.

 

Plany kryzysowe

 

Luwr zdecydował się na zamknięcie galerii w podziemiu, ponieważ duża część budowli leży przy rzece. Zamknięty jest dolny poziom działu sztuki islamu. Podano, że sytuacja jest "monitorowana".

 

Luwr i muzeum sztuki francuskiej XIX wieku przy Quai d'Orsay mają przygotowane plany kryzysowe, przewidujące ewakuację części zbiorów do bezpieczniejszych galerii. Takie środki ostrożności zastosowano w 2016 roku; do zniszczeń jednak wtedy nie doszło.

 

Poziom wody ma osiągnąć powyżej 6,2 m

 

Wody w Sekwanie nadal przybywa w tempie 2 cm na godzinę. Meteorolodzy przewidują, że w piątek lub sobotę jej poziom sięgnie co najmniej 6,2 m, czyli więcej niż dwa lata temu.

 

W 1910 r. poziom wody Sekwanie osiągnął 8,65 m. Wyższy zdarzył się w lutym 1658 r.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie