15-latek wyjął nóż i zaczął dźgać 14-latka w szyję. Bo "prowokował spojrzeniem" jego matkę.

Świat
15-latek wyjął nóż i zaczął dźgać 14-latka w szyję. Bo "prowokował spojrzeniem" jego matkę.
PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

15-letni chłopak, który w Luenen koło Dortmundu w Niemczech zabił o rok młodszego kolegę, tłumaczy, że 14-latek "prowokował spojrzeniem" jego matkę. Dlatego dźgnął go kilka razy w szyję w zespole szkół im. Käthe Kollwitz w Luenen.

Młodociany zabójca był znany dortmundzkiej policji jako agresywny, trudny uczeń. Z powodu swojego zachowania został tymczasowo umieszczony w innej szkole.

 

We wtorek pojawił się z matką w godzinach porannych w zespole szkół im. Käthe Kollwitz. Czekał w korytarzu na rozmowę, ponieważ chciał wrócić do tej szkoły. Tam natknął się na 14-latka.

 

Uczniów objęto pomocą psychologów

 

Po ataku nastolatka na kolegę policja ujęła sprawcę, a uczniów ewakuowała i odesłała do domów. Zszokowanymi zajściem uczniami zaopiekowali się psychologowie.

 

Do zespołu szkół im. Käthe Kollwitz w Luenen uczęszcza ogółem 968 uczniów.


Jeszcze tego samego dnia policja opublikowała komunikat, w którym zdementowała krążące w sieci plotki, jakoby celem ataku miał być ktoś inny. Z naciskiem podkreślano, że ofiara i sprawca są obywatelami niemieckimi. Napastnik też urodził się w Niemczech i ma dodatkowo obywatelstwo kazachskie.

 

W środę w szkole wznowiono zajęcia. Kierownictwo placówki zapowiedziało dalsze rozmowy z uczniami wstrząśniętymi tym, co stało się na ich oczach.

 

Rośnie przestępczość wśród młodzieży

 

Walka z przestępczością wśród dzieci i młodzieży jest jednym z kluczowych zadań polityki rządu regionalnego Nadrenii Północnej-Westfalii. Były szef resortu spraw wewnętrznych tego landu Ralf Jaeger (SPD) powiedział, że  "jest to jedno z najważniejszych zadań policji".


W 2016 roku co piąty przestępca był w wieku poniżej 21 lat. To oznacza wzrost przestępczości w tej grupie wiekowej drugi rok z rzędu.

 

Deutsche Welle, dpa

ig/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie