Podwójny zamach przed meczetem w Bengazi. Ponad 20 ofiar

Świat
Podwójny zamach przed meczetem w Bengazi. Ponad 20 ofiar
Reuters

Do 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego podwójnego zamachu z użyciem samochodów pułapek w Bengazi na wschodzie Libii - poinformowała agencja Reuters, powołując się na lokalne władze.

Do pierwszej eksplozji doszło w dzielnicy Al Salmani gdy muzułmańscy wierni wychodzili z meczetu po wieczornej modlitwie. Druga eksplozja nastąpiła krótko po tym jak na miejsce przybyły służby medyczne oraz służby bezpieczeństwa. Zaparkowany po przeciwnej stronie jezdni samochód uderzył w ambulans powodując dużo większą liczbę ofiar śmiertelnych. Na razie nie wiadomo, kto przeprowadził zamach.

 

Wśród ofiar są zarówno wojskowi związani z rządem z gen. Chalify Haftara, jak i cywile - poinformowały lokalne władze.

 

Regularne ataki bombowe


Od obalenia wieloletniego dyktatora Libii Muammara Kadafiego w 2011 roku kontrolę nad Trypolisem sprawuje kilka różnych grup zbrojnych, między którymi dochodzi do ustawicznych walk. W kraju konkurują ze sobą trzy główne ośrodki władzy i tysiące lokalnych bojówek.

 

ONZ zaangażowana jest w próby zainicjowania rozmów między rywalizującymi frakcjami libijskimi, by przygotować wybory parlamentarne i prezydenckie w 2018 roku.

 

W grudniu zeszłego roku siły lojalne wobec Haftara przejęły po ponad trzech latach walk całkowitą kontrolę nad Bengazi, pokonując islamistów - przypomina Reuters. Jak zaznacza agencja, w ostatnich miesiącach tym miastem nad Morzem Śródziemnym regularnie wstrząsały ataki bombowe; często dochodziło do nich przed meczetami.

 

Na południe od Bengazi znajduje się jedyna w Libii enklawa, nad którą kontrolę sprawuje Państwo Islamskie (IS).

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie