PK: śledztwo ws. śmierci Igora Stachowiaka powinno zakończyć się do końca lutego

Polska
PK: śledztwo ws. śmierci Igora Stachowiaka powinno zakończyć się do końca lutego
Polsat News

- Śledztwo ws. śmierci Igora Stachowiaka znajduje się na końcowym etapie i powinno zakończyć się do końca lutego tego roku. Prokuratura postawiła zarzuty czterem osobom - powiedział w środę na posiedzeniu sejmowej komisji Sebastian Chmielewski z Prokuratury Krajowej.

Komisja administracji i spraw wewnętrznych zajmuje się wnioskiem klubu Nowoczesna o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji o interwencjach policji z użyciem tzw. taserów oraz w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci Igora Stachowiaka, w tym "braku policyjnych raportów w tej sprawie".

 

"Znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności"

 

Jak powiedział na posiedzeniu komisji Sebastian Chmielewski z Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, śledztwo w tej sprawie "znajduje się na końcowym etapie". Jak mówił, obecnie są "prowadzone czynności poprzedzające zamknięcie śledztwa i skierowanie aktu oskarżenia". - Śledztwo to powinno zakończyć się do końca lutego tego roku - powiedział Chmielewski.

 

Dodał, że prokuratura w toku postępowania postawiła zarzuty czterem osobom. - Są to zarzuty popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień oraz znęcania się nad osobą pozbawioną wolności - powiedział Chmielewski.

 

Wcześniej wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński podkreślił, że w policji nie ma już żadnego funkcjonariusza, który brał udział w zatrzymaniu Igora Stachowiaka.

 

Odwołani komendanci 

 

Igor Stachowiak w maju 2016 r. został zatrzymany na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Według pierwszej opinii lekarza, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa.

 

Sprawa wróciła po wyemitowaniu w maju br. reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora. Później "Fakty" TVN podały, że policja miała dostęp do nagrań ws. śmierci Stachowiaka, choć deklarowała coś innego.

 

W związku z wydarzeniami sprzed roku szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendanta miejskiego we Wrocławiu. Wszyscy funkcjonariusze: zatrzymujący Stachowiaka i używający wobec niego tasera, są już poza policją.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie