Możliwe spotkanie Duda-Trump. "Trwają na ten temat rozmowy"

Świat
Możliwe spotkanie Duda-Trump. "Trwają na ten temat rozmowy"
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie można wykluczyć, iż w maju dojdzie do jego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. - Trwają na ten temat rozmowy - dodał prezydent, który w środę bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Prezydent był pytany w wywiadzie dla Polskiego Radia o ewentualne spotkanie z prezydentem Trumpem podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w maju w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

- Trwają w tej chwili rozmowy na ten temat, to jest kwestia ustalana. Ja przede wszystkim obiecałem także i Polonii chicagowskiej, że ją odwiedzę, więc w związku z tą wizytą w ONZ jest planowana także moja wizyta w Chicago i spotkanie z mieszkającymi tam Polakami, z Polonią - powiedział prezydent.

 

- Natomiast jeżeli chodzi o spotkanie z panem prezydentem Donaldem Trumpem, to w tej chwili trwają rozmowy, nasi współpracownicy nad tym pracują, nie można tego wykluczyć - podkreślił Duda.

 

"Budujemy relacje polsko-amerykańskie"

 

Prezydent nawiązał też do zaplanowanej od piątku wizyty w Warszawie szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona. - Budujemy relacje polsko-amerykańskie. Rzecz jasna największym kamieniem milowym w tych relacjach w ostatnim czasie była wizyta pana prezydenta Donalda Trumpa u nas w lecie zeszłego roku, ale teraz przyjeżdża faktycznie jego bliski współpracownik i cieszę się, że będziemy mogli się spotkać - powiedział Duda.

 

Przypomniał też, że w ubiegłym tygodniu z wizytą w Waszyngtonie przebywał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który - jak mówił Duda - był na rozmowach "związanych z polskim bezpieczeństwem i współpracą wojskową". - Jak widać te relacje są bardzo żywe i one się rozwijają - dodał.

 

"Jesteśmy ważnym elementem w NATO"

 

Ocenił też, że wielkim sukcesem Polski w kontekście relacji z USA były postanowienia szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. - Gdzie zdecydowano, że armie sojusznicze będą stacjonowały na terytorium Europy środkowej, także i Polski i krajów bałtyckich (...). To jest budowanie z jednej strony sfery naszego bezpieczeństwa, ale to jest także pokazywanie, że NATO jest żywe, że my w tym NATO jesteśmy ważnym jego elementem - podkreślił prezydent.

 

Od wtorku wieczorem prezydent bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, na którym zaplanowano spotkania z szefami rządów i państw. Polskę reprezentują prezydent Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze