Grupa Wyszehradzka złoży wspólną poprawkę do rozporządzenia ws. umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych

Polska
Grupa Wyszehradzka złoży wspólną poprawkę do rozporządzenia ws. umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych
Polsat News

Państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) zaproponują wspólną poprawkę do rozporządzenia regulującego kwestie związane z opieką nad dziećmi - poinformował w środę w Parlamencie Europejskim wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Chodzi o zmiany w rozporządzeniu Bruksela II bis, które dotyczy m.in. praw dzieci w trakcie procedury rozstrzygania sporów rozwodowych między małżonkami.

 

Podczas wysłuchania publicznego w PE dotyczącego regulacji w sprawie dzieci w rodzinach zastępczych Wójcik opowiadał o wprowadzanych w Polsce reformach. Zwracał przy tym uwagę na luki w tym zakresie na poziomie unijnym.

 

- To problem systemowy w całej UE, polegający na tym, że sprawa, gdzie dzieci mają być umieszczane, nie jest regulowana na poziomie prawa wspólnotowego - podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości.

 

Wójcik zwrócił uwagę na problem umieszczania dzieci z polskim obywatelstwem w rodzinach zastępczych, w których nie mówi się po polsku. - Dziecko przechodzi traumę, gdy jest umieszczane w rodzinie, której nawet nie rozumie - mówił.

 

Dlatego - zaznaczył Wójcik - Grupa Wyszehradzka zaproponuje wspólnie odpowiednią poprawkę do prawa UE, która ma wypełnić istniejącą lukę w rozporządzeniu Bruksela II bis.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie