Były wojewoda mazowiecki wykluczony z PO. Zarzucał manipulacje przy wyborach wewnętrznych partii

Polska
Były wojewoda mazowiecki wykluczony z PO. Zarzucał manipulacje przy wyborach wewnętrznych partii
WikimediaCommons/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl

Były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski został wykluczony z PO - decyzję taką podjął regionalny sąd koleżeński PO na Mazowszu. W grudniu Kozłowski zarzucił władzom warszawskiej Platformy manipulacje przy niedawnych wyborach wewnętrznych w partii.

Regionalny sąd koleżeński mazowieckiej PO obradował we wtorek. Rozpatrywał wniosek o wykluczenie Kozłowskiego, który złożyli członkowie władz stołecznej PO - jej sekretarz Jarosław Szostakowski oraz wiceprzewodnicząca Aleksandra Gajewska.

 

Szostakowski powiedział, że zwrócił się do sądu koleżeńskiego o usunięcie byłego wojewody z partii po jego wpisach na Facebooku, w których oskarżał kierownictwo warszawskiej Platformy o "ustawienie" wyników grudniowych wyborów wewnętrznych w Warszawie.

 

2 grudnia stołeczni działacze PO wybierali w wyborach bezpośrednich m.in. przewodniczącego swej struktury, członków jej rady oraz delegatów, którzy - zgodnie ze statutem PO - weszli później w skład zarówno rady warszawskiej, jak i mazowieckiej PO. Były wojewoda złożył kilka dni później protest wyborczy dotyczący wyników głosowania w sprawie składu rady stołecznej PO i delegatów.

 

"Jego wpisy wykorzystywane do ataków na Platformę"

 

- Regionalna komisja wyborcza stwierdziła, że wybory były przeprowadzone poprawnie, jednak Jacek Kozłowski podtrzymał publicznie swoje stanowisko, pisząc o tym na Facebooku. Jego wpisy były później wykorzystywane do ataków na Platformę przez nieprzychylne jej media. W związku z tym zdecydowaliśmy się, wraz z przewodniczącą Gajewską, na złożenie wniosku o jego wykluczenie - powiedział Szostakowski.

 

Według niego Kozłowski podtrzymał podczas wtorkowej rozprawy przed sądem koleżeńskim swoje grudniowe stanowisko. - Dlatego sąd postanowił o wykluczeniu go z partii - powiedział sekretarz stołecznej Platformy.

 

Jako świadek w posiedzeniu sądu uczestniczył były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, którego we wrześniu 2016 r. prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała ze stanowiska w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną. Samorządowiec nazwał wtorkową rozprawę "żałosną postPZPRowską farsą". - Oczywiście przed chwilą wyrzucili kompetentnego, uczciwego człowieka, bo miał odwagę mówić prawdę. Quo vadis PO... - napisał Wojciechowicz na Twitterze.

 

Jacek Kozłowski nie chciał komentować wtorkowej decyzji sądu koleżeńskiego. - Wszystko, co mam w tej sprawie do powiedzenia, napisałem na Facebooku. Do widzenia - powiedział Kozłowski w rozmowie telefonicznej. Od uczestników rozprawy usłyszała w środę, że były wojewoda zapowiedział odwołanie do sądu wyższej partyjnej instancji.

 

Wierzę w Platformę Obywatelską jako podstawową siłę opozycji

 

7 grudnia, po odrzuceniu przez regionalną komisję wyborczą jego protestu wyborczego, Kozłowski podtrzymał opinię o nieprawidłowościach w głosowaniu na członków stołecznej rady PO i delegatów.

 

- Dlaczego złożyłem protest po wyborach w warszawskiej Platformie? Bo prawdopodobieństwo, żeby wygrało równocześnie pierwszych 28 kandydatów z jednej karty wyborczej i pierwszych 60 z drugiej, jest mniejsze niż prawdopodobieństwo 138 wygranych pod rząd w kasynie przez Pawła Piskorskiego - napisał Kozłowski.

 

- Wierzę w Platformę Obywatelską jako podstawową siłę opozycji, która zatrzyma dyktaturę PiS i wiem, że jest do tego zdolna pod warunkiem, że będzie serio traktowała to co głosi, zaczynając od celów i zasad zapisanych w statucie. (...) W ostatnich dniach w ogromnej większości kół i organizacji Platformy odbyły się realne wybory, poprzedzone debatą między kandydatami i ten wielki wysiłek w dążeniu do pokazania, że mamy prawdziwą wewnętrzną demokrację zasługuje na szacunek, a nie na podważenie przez nieuczciwą ustawkę - podkreślił były wojewoda mazowiecki.

 

W uzasadnieniu swego protestu wyborczego napisał m.in., że "zbieżność ogłoszonych w dniu 4.12.2017 wyników wyborów dotyczących delegatów i Rady Powiatu z kolejnością kandydatów na kartach do głosowania wskazuje, że listy osób, które miały zostać delegatami i członkami Rady Powiatu ustalono przed rozpoczęciem głosowania, a nawet jeszcze przed rozpoczęciem przyjmowania zgłoszeń kandydatów przez Powiatową Komisję Wyborczą". - Zbieżność tę pogłębia nagła, skokowa liczba otrzymanych głosów pomiędzy pozycją ostatnią "biorącą" na karcie do głosowania i pozycjami wcześniejszymi, a pierwszą "niebiorącą" i następnymi na obu listach - dowodził Kozłowski.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie