Brazylijski sąd apelacyjny zatwierdził skazanie byłego prezydenta. Lula zamierzał ponownie ubiegać się o urząd

Świat
Brazylijski sąd apelacyjny zatwierdził skazanie byłego prezydenta. Lula zamierzał ponownie ubiegać się o urząd
Reuters

Brazylijski sąd apelacyjny zatwierdził w środę głosami wszystkich trzech członków składu orzekającego wyrok sądu pierwszej instancji uznający byłego prezydenta państwa Luiza Inacio Lulę da Silvę za winnego korupcji i prania pieniędzy.

Podwyższył jednocześnie orzeczoną przez sąd pierwszej instancji za te czyny karę 9 i pół roku pozbawienia wolności do 12 lat i jednego miesiąca. Stawia to pod znakiem zapytania plany 72-letniego Luli, by ubiegać się ponownie o urząd szefa państwa w wyborach w październiku bieżącego roku.

 

Lula pozostaje na razie na wolności i przysługuje mu prawo odwołania się do Sądu Najwyższego. Jak jednak zaznacza agencja dpa, po dwóch jasnych i surowych wyrokach uniknięcie kary więzienia jest nieprawdopodobne.

 

Sprawujący prezydenturę Brazylii w latach 2003-2010 i prowadzący obecnie w przedwyborczych sondażach Lula twierdzi, że wytoczono mu proces polityczny. Oskarżony został przede wszystkim o przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości 3,7 mln reali (1,06 mln euro), w tym trzypoziomowego apartamentu w nadmorskim kurorcie, od ciągnącego zyski z zamówień publicznych koncernu budowlanego OAS. Były prezydent kwestionuje, by apartament był przeznaczony dla niego, ale wciąż wikła się w sprzeczności lub próbuje zrzucić odpowiedzialność na swą zmarłą żonę.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie