"W Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa"

Polska

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową. - Poprzez m.in. nasze programy społeczne chcę pokazać, że nasz model gospodarczy działa - dodał szef rządu.

We wtorek wieczorem premier udaje się do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne; weźmie tam udział w debatach dotyczących przyszłości Europy. Spotka się też z szefami rządów i państw.

 

 

"Chcę wzmocnić pozycję Polski na arenie międzynarodowej"

 

Morawiecki został spytany na workowej konferencji prasowej o cele wizyty w Davos. - Moje kilkadziesiąt spotkań, które tam odbędę, na pewno będą dotyczyły tego, żeby budować społeczną gospodarkę rynkową w Polsce poprzez wzmocnienie naszej pozycji na arenie międzynarodowej i będę też promował politykę solidarnościową, bo ona się sprawdza. Poprzez solidarność międzypokoleniową, solidarność społeczną, nasze programy społeczne, chcę pokazać, że nasz model gospodarczy działa - mówił premier.

 

Dodał, że podczas rozmów na Forum Ekonomicznym poruszy też temat polityki prorodzinnej. Zdaniem Morawieckiego, będzie ona dla Polaków "tym mocniejsza i lepsza, im lepiej Polska będzie sobie radzić na arenie międzynarodowej". Podkreślił, że na jej jakość będzie mieć też wpływ to, "jak bardzo" Polska będzie mogła "sugerować" innym krajom swoje propozycje w międzynarodowej polityce gospodarczej.

 

Tematem rozmów będą nierówności społeczne

 

Morawiecki zaznaczył, że Polska będzie w Davos zwracać też uwagę innych państw na konieczność walki z wyłudzeniami podatkowymi. Powiedział, że dzięki polskiej polityce w tym zakresie ściągalność podatku VAT wzrosła rok do roku o 23 proc. - W zeszłym roku mamy już 157 mld w porównaniu do 127 mld rok wcześniej - mówił.

 

Podkreślił, że podczas Forum Ekonomicznego uczestnicy będą też dyskutować o nierównościach społecznych w wielu krajach. - Musimy z powrotem sklejać świat, społeczeństwa. W wielu krajach poziom nierówności poszedł za daleko - ocenił premier.

 

Walka z rajami podatkowymi

 

Zaznaczył, że walka z nierównościami to też cel polskiego rządu. - To jest część naszej polityki, czyli doganianie krajów zamożnych po to, żebyśmy mogli zaoferować jak najlepszy pozom życia dla naszych seniorów, rodzin, młodzieży - o tym też będę mówił Davos na różnych panelach, żeby patrzeć na wymiar społeczny, żeby walczyć z rajami podatkowymi, ponieważ tam uciekają najbogatsze firmy, najbogatsi ludzie. W ten sposób de facto okradając swoje społeczeństwa - powiedział szef rządu.

 

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 23-26 stycznia. Polskę reprezentować będą zarówno premier Morawiecki jak i prezydent Andrzej Duda.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie