"Ówcześni hipsterzy". Prezydent Duda żartuje po otwarciu wystawy o żołnierzach Niepodległej

Polska
"Ówcześni hipsterzy". Prezydent Duda żartuje po otwarciu wystawy o żołnierzach Niepodległej
prezydent.pl

Andrzej Duda opublikował na swoim profilu na Twitterze zdjęcie żołnierza walczącego o niepodległość Polski. Widać na nim mężczyznę z długimi wąsami. "Wśród Żołnierzy walczących o Niepodległą byli też ówcześni hipsterzy" - napisał prezydent. Zdjęcie pochodzi z otwartej w poniedziałek wystawy "Niepodległa. Ojcowie Niepodległości" w Ciechocinku. Nie wszystkim internautom żart Dudy przypadł do gustu.

- To wystawa upamiętniająca tych, którzy byli Ojcami Niepodległości - tak ich nazywamy, tych, którzy do odzyskania przez Polskę niepodległości w wielkim stopniu przyczynili się swoją pracą i ofiarnością oraz walką - powiedział Andrzej Duda podczas otwarcia ekspozycji.

 

Jak dodał, to dzięki wierze, poświęceniu, pracy i błyskotliwości powstańców Polska "wróciła na mapę Europy i świata, ale ta wiara nie wzięła się znikąd". - Wzięła się ona z wychowania, ta wiara wzięła się z wcześniejszych przykładów, z legendy, która była w rodzinach, w polskim społeczeństwie przez czas zaborów: legendy przede wszystkim powstańców styczniowych - mówił Prezydent.

 

Prezydent, przypominając mijającą w poniedziałek 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, zaznaczył, że ludzie, którzy oddali za Polskę swoje życie, "byli wielkim mitem i byli czczeni w II RP".

 

"To wielka rzecz mieć ojczyznę"

 

- Z niezwykłym szacunkiem traktowano pamięć o Powstaniu Styczniowym. Chciałbym, żebyśmy my także, z takim samym szacunkiem i z taką samą jednością w polskim społeczeństwie uczcili stulecie odzyskania niepodległości - podkreślił prezydent.

 

- Chciałbym, żeby wszyscy poczuli, że sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, to niezwykle ważny dla nas moment. To jest wielka rzecz mieć ojczyznę, bo my, którzy mieliśmy ją zawsze - oczywiście przez część naszego życia ona nie była suwerenna, nie była w pełni niepodległa (...) - ale była na mapie i nazywała się Polską - przypomniał Andrzej Duda.

 

Podkreślił, że chciałby, aby upamiętnienie stulecia odzyskania niepodległości odbywało się przede wszystkim na szczeblu samorządowym, by lokalnie wspominano wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.

 

polsatnews.pl

mr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze