Marszałek Sejmu i szef MSWiA spotkają się z przewodniczącym PKW. "Chodzi o nowelizację Kodeksu wyborczego"

Polska
Marszałek Sejmu i szef MSWiA spotkają się z przewodniczącym PKW. "Chodzi o nowelizację Kodeksu wyborczego"
WikimediaCommons/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

- Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i szef MSWiA Joachim Brudziński spotkają się we wtorek o godz. 16.30. w Sejmie z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim - poinformowała rzeczniczka PKW Anna Godzwon.

Godzwon podkreśliła, że szef PKW został zaproszony na spotkanie przez marszałka Kuchcińskiego.

 

Jak wskazała, tematyka rozmów nie jest znana. - Możemy się domyślać, że chodzi o nowelizację Kodeksu wyborczego - dodała rzeczniczka PKW.

 

Poinformowała, że po spotkaniu Hermeliński wypowie się dla mediów.

 

Nowelizacja Kodeksu wyborczego podpisana przez prezydenta

 

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Kodeksu wyborczego. Wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha mówił wtedy, że prezydent zdecydował się podpisać nowelizację, bo zawiera ona "bardzo wiele rozwiązań", które są przez Andrzeja Dudę "popierane i akceptowane".

 

Hermeliński po decyzji porezydenta oświadczył, że PKW ubolewa, iż prezydent nie skierował noweli Kodeksu wyborczego do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Hermelińskiego, najpoważniejszym problemem, który stanie przed wyborcami, będzie problem związany z nową formą głosowania. Szef PKW zaznaczył, że nowa definicja znaku "x" może dezorientować wyborców, którzy nie będą wiedzieć jak głosować. Mówił też, że członkowie PKW będą "najprawdopodobniej rozważać" kwestię podania się do dymisji.

 

Zmiany w Kodeksie

 

Nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - ma być ona liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

 

Zgodnie z nowelizacją, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

 

Kadencja PKW wygaśnie w 2019 r.

 

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

 

W miastach na prawach powiatu budżet obywatelski będzie obowiązkowy. Wysokość budżetu obywatelskiego będzie wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy będącej miastem na prawach powiatu zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Zgodnie z nowymi przepisami prawo zgłaszania kandydatów na komisarzy wyborczych oraz kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego zostało przyznane szefowi MSWiA. Pozostawione zostało również głosowanie korespondencyjne, jednak tylko dla osób niepełnosprawnych.

 

Nowela wprowadzona także nową definicję znaku "x" na karcie do głosowania - znak "x" to "co najmniej dwie przecinające się linie". "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk, albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu" - zapisano w ustawie.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie