Adwokaci krytykują projekt ustawy blokującej dostęp do legalnej aborcji. "Niezgodna z konstytucją"

Polska
Adwokaci krytykują projekt ustawy blokującej dostęp do legalnej aborcji. "Niezgodna z konstytucją"
Polsat News

Naczelna Rada Adwokacka krytykuje projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję", która 10 stycznia została skierowana przez Sejm do prac w komisjach. Z jej opinii wynika, że projekt narusza konstytucję, a jej wejście w życie byłoby "usankcjonowaniem zjawiska przemocy wobec kobiet".

"Przedstawiona propozycja zmian w obowiązującej ustawie nie zasługuje na aprobatę i powinna być oceniona negatywnie. Nie ulega wątpliwości, że aktualnie obowiązujące regulacje nie zapewniają realizacji praw człowieka w zakresie dostępu do legalnego przerywania ciąży. Ochrona płodu w fazie prenatalnej powinna przede wszystkim przejawiać się w zagwarantowaniu pełni praw kobiet, w tym swobody i samodzielności podejmowanych decyzji" - stwierdziła NRA w opinii sporządzonej 12 stycznia 2018 roku.

 

Obecna ustawa zezwala na przerwanie ciąży w trzech przypadkach: ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu; zagrożenia życia i zdrowia kobiety; podejrzenia, że ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.

 

W projekcie "Zatrzymaj aborcję" znika możliwość usunięcia płodu z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu.

 

Według Naczelnej Rady Adwokackiej projekt narusza artykuły: 30. 32. i 47 Konstytucji RP, które mówią o kostytucyjnych prawach obywatela i jego wolności.

 

Naczelna Rada Adwokacka nie zgadza się z opinią przestawioną w projekcie, że "prawna ochrona życia w art. 38 Konstytucji RP obejmuje także okres prenatalny". I przeciwstawia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku uchwale Sądu Najwyższego 2006 roku, w której czytamy, że "życie i zdrowie człowieka jest przedmiotem ochrony od rozpoczęcia porodu a w wypadku operacyjnego zabiegu cesarskiego cięcia kończącego ciążę – od podjęcia czynności zmierzających do przeprowadzenia tego zabiegu".

 

Według adwokatury także Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności także nie rozszerzają ochrony życia na okres prenatalny.

 

Zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej brak dostępu do aborcji może naruszać art. 7 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

 

Tak orzekł Komitet Praw Człowieka ONZ w 2016 roku w sprawie Amanda Jane Mellet przeciwko Irlandii. Wtedy właśnie pacjentce odmówiono aborcji ze względu na wady płodu - przypomniał serwis Oko.Press.

 

Cała opinia Naczelnej Rady Adwokackiej dostępna jest tutaj.

 

polsatnews.pl, oko.press

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie