Zagrożenie lawinowe w Chamonix. "W ciągu 45 dni spadło tyle śniegu, ile zazwyczaj w ciągu pięciu miesięcy"

Świat
Zagrożenie lawinowe w Chamonix. "W ciągu 45 dni spadło tyle śniegu, ile zazwyczaj w ciągu pięciu miesięcy"
Flickr/TRAILSOURCE.COM

Ponad sto domków narciarskich zostało objętych planem ewakuacji ze słynnej francuskiej miejscowości turystycznej Chamonix z powodu maksymalnego poziomu zagrożenia lawinowego w masywie Mont Blanc - poinformowały w poniedziałek lokalne władze.

Zamknięto drogi w wysokich partiach doliny Chamonix w kierunku Szwajcarii. W związku z tym wiele miejscowości jest odciętych od świata, np. Le Tour położone na wysokości 1450 m n.p.m. Nie działają też trasy narciarskie.

 

- To nietypowa sytuacja. W ciągu 45 dni odnotowaliśmy tyle opadów, ile zazwyczaj w ciągu pięciu miesięcy. Ponadto mamy wyjątkowo wysoki poziom pokrywy śnieżnej w wysokich partiach gór, co na taką skalę zdarza się raz na 15 lat - podkreślił mer Chamonix Eric Fournier.

 

Ewakuacja "stu chatek"

 

Już w sobotę ewakuowano tych mieszkańców, którzy przebywali na obszarach zagrożonych lawinami. Plan ewakuacji obejmuje "około stu chatek" - powiedział Fournier, zastrzegając, że "nie wszystkie w tym okresie są zajęte".

 

Lokalne władze nakazały turystom i mieszkańcom terenów, gdzie również zagrożenie lawinowe jest wysokie, choć nie najwyższe, by nie wychodzili z domów. - Do południa skontaktowaliśmy się z ponad tysiącem właścicieli lub mieszkańców. Poprosiliśmy ich, by zostali w domach oraz by na odsłoniętych elewacjach pozamykali okiennice - dodał.

 

- Prowadzę takie działania ewakuacyjne pierwszy raz, od kiedy jestem merem, czyli od 2008 roku - dodał Fournier.

 

Oprócz Chamonix piąty w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia lawinowego obowiązuje w poniedziałek w masywach Aravis i Chablais w departamencie Haute-Savoie. W Savoie chodzi o masywy Beaufortain, Vanoise i Haute Tarentaise - podają francuskie służby meteorologiczne.

 

Zagrożenie lawinowe również w Szwajcarii, Austrii i Niemczech

 

W masywie Mont Blanc najwyższy stopień zagrożenia lawinowego wprowadzono tej zimy już po raz drugi. Pierwszy raz stało się tak po przejściu orkanu Eleanor na początku stycznia.

 

Wysokie zagrożenie lawinowe ogłoszono w poniedziałek także w Alpach w Szwajcarii, Austrii i Niemczech z powodu niedawnych obfitych opadów śniegu przy odwilżowych warunkach pogodowych. Wiele miejscowości zostało tam czasowo odciętych od świata.

 

Przy obfitych opadach wzrasta groźba zejścia lawiny; z powodu cieplejszego powietrza do wysokości 2000 metrów spodziewane są opady deszczu, co dodatkowo osłabia pokrywę śniegową - ostrzegły w poniedziałek służby w Szwajcarii i Austrii.

 

- W wielu częściach Szwajcarii należy się liczyć z dużymi lawinami. (...) Poprawy sytuacji oczekujemy dopiero we wtorek - powiedziała Christine Pielmeier z Instytutu Badań nad Śniegiem i Lawinami (SLF) w Davos.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie