Nie ma pieniędzy dla lekarzy, są na szpitalnych kapelanów. Ponad 60 mln zł z NFZ. Kuria i szpital prostują

Polska
Nie ma pieniędzy dla lekarzy, są na szpitalnych kapelanów. Ponad 60 mln zł z NFZ. Kuria i szpital prostują
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

"Szpitale nie mają na podwyżki dla rezydentów, a lekką ręką wydają 60 mln zł z kontraktów z NFZ na pensje dla kapelanów. Tyle mniej więcej wynosi roczny budżet jednego szpitala" - donosi "Super Express". Według gazety, trudno uzyskać informacje o zarobkach szpitalnych kapelanów. Jak podała rzeczniczka Kurii Diecezjalnej Płockiej, zarobki kapelana w szpitalu w Makowie Mazowieckim wynoszą 874,86 zł.

Gazeta ustaliła, że szpital dziecięcy w Krakowie wydaje rocznie na kapelanów 108 tys. zł. Na etacie pracuje tam nie tylko ksiądz, ale też asystentka pastoralna. "Pensję ordynatorską czyli 6500-7500 zł" ma - według nieoficjalnych informacji gazety - pobierać proboszcz z Makowa Mazowieckiego, który otrzymał etat kapelana w miejscowym szpitalu.

 

Informacji tej zaprzeczył dyrektor SPZOZ ZZ w Makowie Maz. Jerzy Wielgolewski. "To informacja nieprawdziwa, niesprawdzona, nierzetelna (...). Kwota, jaką szpital przekazuje dla duchownego jest wielokrotnie niższa i nie przekracza 1225,36 zł brutto miesięcznie. Kwota ta składa się z wynagrodzenia podstawowego oraz dodatku stażowego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wynagrodzenie netto za grudnień wyniosło 874,86 zł".

 

Również rzeczniczka Kurii Diecezjalnej Płockiej dr Elzbieta Grzybowska poinformowała, że "zarobki kapelana wynoszą 874,86 zł".

 

 

Opieka duszpasterska potrzebna

 

"Jedną z nielicznych placówek, która nie kryje, ile płaci kapelanom, jest szpital w Grudziądzu. - Standardem w innych szpitalach jest średnia krajowa, ale ja swoim księżom płacę mniej, bo na więcej mnie nie stać. Jeden ma ok. 2 tys. zł na rękę, drugi - tysiąc złotych" - cytuje "SE" dyrektora Marka Nowaka.

 

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że opieka duszpasterska w szpitalach jest potrzebna, a placówki realizują obowiązek ustawowy.

  

se.pl, polsatnews.pl

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie