Mazowiecki uznał formułę spotkania z Kaczorowskim za "poniżającą wobec prezydenta Jaruzelskiego". WBH ujawnia dokument z 1990 r.

Polska
Mazowiecki uznał formułę spotkania z Kaczorowskim za "poniżającą wobec prezydenta Jaruzelskiego". WBH ujawnia dokument z 1990 r.
Wikimedia Commons/Neil Bates

"Prezydent Kaczorowski wraz ze swoim rządem zaproponował spotkanie z delegacją polską (...) z zachowaniem ceremoniału »wejścia prezydenta RP« - co premier Mazowiecki uznał za poniżające wobec prezydenta Jaruzelskiego, swojego rządu i państwa" - wynika z ujawnionego przez Wojskowe Biuro Historyczne dokumentu MON.

Dokument, który powstał na podstawie meldunku attache wojskowego przy Ambasadzie RP w Londynie, pochodzi z 15 lutego 1990 r. Przedstawia on sprawę planowanego wcześniej spotkania Ryszarda Kaczorowskiego z Tadeuszem Mazowieckim podczas jego wizyty w Wielkiej Brytanii, do którego ostatecznie nie doszło - jak napisano - z przyczyn protokolarnych.

 

Bez ceremoniału "wejścia prezydenta RP"

 

"Prezydent R. Kaczorowski wraz ze swoim rządem zaproponował spotkanie z delegacją polską 12 bm. w oddzielnej sali, po spotkaniu premiera Mazowieckiego z Polonią w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, z zachowaniem ceremoniału "wejścia prezydenta RP" - co premier Mazowiecki uznał za poniżające wobec prezydenta Jaruzelskiego, swojego rządu i państwa" - czytamy w opublikowanym w poniedziałek na Twitterze dokumencie.

 

 

"Dzięki tym ludziom doszło do przemian w Polsce, a ja jestem premierem"

 

Dokument następnie głosi, że premier Mazowiecki nie zaakceptował zaproponowanej przez Kaczorowskiego formuły, ale jednocześnie sam zaproponował spotkanie z Kaczorowskim w następnym dniu - "po rozwiązaniu rządu emigracyjnego".

 

Attache wojskowy zameldował też, że podczas spotkania z Polonią premierowi Mazowieckiemu zadano pytanie: "Dlaczego w jego rządzie są nadal komuniści, a prezydentem jest W. Jaruzelski". Według twórców dokumentu, Mazowiecki odpowiedział: "dzięki tym ludziom doszło do przemian w Polsce, a ja jestem premierem".

 

"Obrażał legalnego Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego"

 

Dokument MON Zarządu II Sztabu Generalnego WP opublikował dyrektor WBH Sławomir Cenckiewicz, który jednocześnie ocenił, że premier Mazowiecki "ze względu na szacunek dla Jaruzelskiego obrażał legalnego Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego".

 

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) był działaczem opozycji w PRL, m.in. redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność"; uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu i pierwszym niekomunistycznym premierem w Polsce po II wojnie światowej (1989-1991); a w latach 90. wysłannikiem ONZ na Bałkanach.

 

Ryszard Kaczorowski (1919-2010) w czasie II wojny światowej wstąpił do armii gen. Władysława Andersa; przeszedł szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego; w 1947 r. osiadł w Londynie. Był prezydentem Polski na uchodźstwie w latach 1989-1990; po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej.

 

PAP

nro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie