Klub PiS chce informacji MSWiA w Sejmie na temat stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Jaki: jest podstawa do delegalizacji organizacji

Polska

Klub PiS złożył wniosek o rozszerzenia porządku obrad Sejmu o informację MSWiA na temat ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitaryzmu. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział w poniedziałek w radiowej Trójce, że po reportażu o organizacji "Duma i Nowoczesność", są podstawy do jej delegalizacji oraz do postawienia jej zarzutów w procesie karnym.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zgłosił w imieniu klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwość wniosek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o "punkt dotyczący przedstawienia informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość".

 

Terlecki: jakie działania podjęto

 

"W szczególności proszę o informacje jakie działania podjęto w związku z ostatnimi, bulwersującymi doniesieniami medialnymi na temat stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Proszę również o przedstawienie informacji, co do ilości postępowań prowadzonych w sprawach, o których mowa powyżej" - napisał we wniosku Terlecki.

 

Terlecki wnosi o rozpatrzenie punktu jako pierwszego na posiedzeniu Sejmu w czwartek 25 stycznia.

 

Jaki: w Polsce nie jest tak źle, jakby się wielu wydawało

 

- Ja jestem zdeterminowany w jednej sprawie: że każde przejawy tego typu działania trzeba w sposób stanowczy, siłą państwa zwalczać - powiedział Jaki. - Samo to zdarzenie jednak paradoksalnie pokazuje, że w Polsce nie jest tak źle, jakby się wielu wydawało, ponieważ okazuje się, że ci ludzie muszą się spotykać gdzieś w lasach, chować się, ponieważ nie ma powszechnej akceptacji w społeczeństwie dla takich zachowań - dodał.


- My w sposób stanowczy zwalczaliśmy i będziemy zwalczać tego typu zachowania - zapewnił wiceminister, dodając, że obejmuje to również propagowanie drugiego wielkiego totalitaryzmu, którym był komunizm.


- Moim zdaniem (ten materiał) nie tylko jest podstawą do delegalizacji tej organizacji, ale podstawą do postawienia zarzutów w procesie karnym - ocenił wiceminister.

 

"Ołtarzyk" ku czci Hitlera, płonąca swastyka, Sieg Heil!

 

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczące działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". "»Ołtarzyk« ku czci Adolfa Hitlera, płonąca swastyka, »Sieg Heil!«". To dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Dziennikarzom »Superwizjera« TVN udało się przeniknąć do tego środowiska. Na nagraniach ukrytą kamerą widać, jak ono funkcjonuje" - tak o materiale "Superwizjera" pisze na swych stronach internetowych TVN24.

 

Służby prasowe MSWiA przekazały, że "w związku z emisją reportażu Superwizjera" szef MSWiA Joachim Brudziński będzie na ten temat rozmawiał w poniedziałek z komendantem głównym policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem. "Sprawa ta zostanie również omówiona z Bogdanem Święczkowskim, I Zastępcą Prokuratora Generalnego, Prokuratorem Krajowym" - podano w komunikacie MSWiA.

 

PAP

mr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie