Niemka, która walczyła po stronie Państwa Islamskiego, skazana w Iraku na karę śmierci

Świat
Niemka, która walczyła po stronie Państwa Islamskiego, skazana w Iraku na karę śmierci
Flickr/Day Donaldson

Iracki sąd skazał w niedzielę na śmierć Niemkę pochodzenia marokańskiego za przyłączenie się do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) - poinformował rzecznik sądu karnego w Bagdadzie.

Kobieta przyznała się, że dołączyła do IS po tym, jak z Niemiec udała się z dwiema córkami do Syrii, a następnie do Iraku, gdzie przyłączyła się do Daesz (arabski akronim IS) - podał rzecznik Najwyższej Irackiej Rady Sądowniczej Abdul-Satar Bajrkdar, cytowany przez agencję Associated Press. Dodał, że obie córki poślubiły później bojowników IS.

 

Kobieta została złapana przez siły irackie podczas bitwy o Mosul w zeszłym roku - sprecyzował rzecznik, nie ujawniając tożsamości skazanej. Bajrkdar powiedział, że kobieta została uznana za winną "udziału w atakach przeciwko irackim siłom bezpieczeństwa", a także winną "oferowania wsparcia logistycznego i pomagania ugrupowaniu terrorystycznemu w celu przeprowadzenia czynów przestępczych".

 

Jest ona pierwszą cudzoziemką, która została skazana na śmierć w Iraku, za przyłączenie się do grupy bojowników. Może odwołać się od wyroku - informuje agencja Reutera.

 

Tysiące cudzoziemców w szeregach dżihadystów

 

Przez kilka ostatnich lat tysiące cudzoziemców walczyło po stronie dżihadystów z IS w Iraku i Syrii lub im pomagało. We wrześniu ub. r. iracki sąd wydał wyrok kary śmierci przez powieszenie dla obywatela Rosji oskarżonego o związki z IS; zdaniem sądu mężczyzna był członkiem grupy terrorystycznej wchodzącej w skład IS od 2015 r.

 

W irackich więzieniach przebywają obecnie dziesiątki tysięcy więźniów podejrzanych o związki z Państwem Islamskim. Zgodnie z prawem irackim uznanie kogoś za członka IS oznacza dla niego karę dożywotniego pozbawienia wolności lub karę śmierci.

 

W ostatnich latach z Niemiec na tereny objęte konfliktem zbrojnym z udziałem IS wyjechało ok. 960 islamistów, z których jedna trzecia wróciła do kraju.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie