Dziś Dzień Babci. To dobry moment, by zacieśnić więzi

Polska
Dziś Dzień Babci. To dobry moment, by zacieśnić więzi
Flickr.com/kelp/CC BY 2.0

Wszystkim babciom składamy najserdeczniejsze życzenia. W ich święto sprawdzamy czym różnią się dzisiejsi dziadkowie od tych sprzed lat. - Coraz częściej mamy do czynienia z rodzinami, w których jest większa ich liczba niż wnuków. Polki częściej stają się babciami dopiero po pięćdziesiątce, a mężczyźni po 55. roku życia - mówi demograf z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Piotr Szukalski.

Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a Dzień Dziadka - 22 stycznia.

 

Zdaniem eksperta, demograficzne przemiany mają duży wpływ na moment stawania się babcią czy dziadkiem w Polsce. Ludzie zostają babcią czy dziadkiem coraz rzadziej, a jeśli mają wnuki, to coraz mniejszą liczbę.

 

Polacy chcą mieć mniej dzieci i później

 

- To jest rezultat długotrwałego utrzymywania się niskiej skłonności do posiadania potomstwa, co prowadzi do tego, iż coraz częściej mamy do czynienia z rodzinami, w których jest większa liczba dziadków niż wnuków -  podkreślił prof. Szukalski.

 

Do tego dochodzi to, że moment stawania się dziadkami w Polsce, jest coraz bardziej odraczany.

 

- Jeśli w ciągu ostatnich 30 lat wiek, w którym kobiety najczęściej posiadają potomstwo, przesunął się z 21-22 lat do mniej więcej 28 lat, to nie dziwmy się, że automatycznie typowa kobieta staje się babką nie tak jak to było wcześniej, między 45. a 50. rokiem życiem, tylko dzieje się to znacznie po pięćdziesiątce i co więcej cały czas ten wiek się podnosi. W przypadku mężczyzn, ponieważ z reguły panowie się troszkę starsi w rodzinach, coraz częściej stajemy się dziadkami po 55. roku życia - zaznaczył ekspert.

 

Duże odległości i rozwody nie sprzyjają kontaktom z wnukami 

 

Zwiększanie się liczby urodzeń, w tym i tych pierwszych, wydawanych na świat po 35. roku życia prowadzi do coraz częstszego pojawiania się sytuacji, gdy pierwszy wnuk rodzi się, gdy jego dziadkowie mają 60-70 lat. Oznacza to, iż często nie mogą oni - choćby z uwagi na ograniczenia zdrowotne - kultywować aktywnego stylu "dziadkowania", tj. zabaw czy dłuższej opieki.

 

Jak podkreślił prof. Szukalski, następuje także zmiana sposobu kontaktu i osłabienie więzi dziadków z wnukami wskutek m.in. migracji na duże odległości, a także dużej liczby rozwodów.

 

- Z uwagi na pojawienie się bardzo dużej grupy osób, które wyemigrowały do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy innych krajów, mamy do czynienia ze zmianą sposobu kontaktowania się pomiędzy wnukami i dziadkami. W naturalny sposób w takich przypadkach zdecydowanie rzadziej dziadkowie świadczą usługi opiekuńcze, zdecydowanie rzadziej mają bezpośredni kontakt, w związku z tym ta więź emocjonalna również jest osłabiona - ocenił.

 

W podobny sposób jak migracje na relacje pomiędzy wnukami a dziadkami wpływa także liczba rozwodów. Jak podkreślił demograf, od 12-13 lat utrzymuje się ona na bardzo wysokim poziomie, i choć liczba dzieci dotkniętych rozwodem rodziców wydaje się być stabilna, to należy pamiętać, że generalnie liczba dzieci się zmniejszała.

 

- W związku z tym coraz większa część dzieci doświadcza rozwodu rodziców. I to ma bardzo często taki sam wpływ jak migracje, osłabiając, a niekiedy zrywając, możliwość bezpośredniego kontaktu z dziadkami - zaznaczył.

 

Życzenia od pary prezydenckiej i premiera

 

"Składamy wszystkim Babciom i Dziadkom nasze najserdeczniejsze życzenia; przyjmijcie Państwo wyrazy szacunku i wdzięczności za dobro, którego polskie rodziny doświadczają dzięki Państwa trosce i miłości" - napisali z okazji Dnia Babci i Dziadka prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

- Szacunek dla osób starszych należy się nie tylko od osób młodszych, od dzieci, od wnuków, ale od całego społeczeństwa, a szacunek i wsparcie należy się również od państwa polskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w niedzielę spocie z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie