"Za kilka lat to będzie 300+". Program Rodzina 500+ traci na wartości

Biznes
"Za kilka lat to będzie 300+". Program Rodzina 500+ traci na wartości
Pixabay/jarmoluk

Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości z roku na rok będzie tracić na wartości. Ustawowa kwota 500 złotych na razie nie podlega waloryzacji i przez wpływ inflacji jej beneficjenci będą mogli pozwolić sobie na coraz mniej. Według wyliczeń portalu money.pl co roku "ubywać będzie przynajmniej 12 zł".

Jak podaje portal "obecnie za 500 zł można kupić tyle samo co za 483 zł w momencie uruchamiania programu" w 2016 r.

 

Przy założeniu, że celi inflacyjny założony przez Narodowy Bank Polski nie ulegnie zmianie pod koniec 2018 roku, korzystający z programu otrzymają tak naprawdę równowartość 477 zł, a za 10 lat - 370 zł.

 

W przypadku sprawdzenia się mniej optymistycznej prognozy i utrzymania się inflacji na poziomie 3,5 proc. w skali roku w 2018 rzeczywiste wartości wyniosą 473 zł, a w 2028 r. - 331 zł.

 

Na razie emerytury

 

"W charakterze ciekawostki można potraktować fakt, że w roku 2263 program będzie wart mniej niż złotówkę z czasów startu" - czytamy w wyliczeniach. By takie warunki zostały spełnione trzeba założyć zjawisko stałej inflacji, brak wystąpienia deflacji oraz oczywiście to, że program PiS przetrwa próbę czasu.

 

Rząd na razie nie zapowiada zmian w sposobie funkcjonowania programu. - Dzisiaj jest przedwczesne mówienie o rozszerzeniu programu "500+". Tego typu prace nie trwają w ministerstwie. Na 2018 r. budżet został zaplanowany zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami - mówiła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

 

W czwartek minister poinformowała o waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. o 2,9 proc. Taka operacja ma kosztować budżet państwa ponad 5 mld złotych.

 

money.pl, PAP

bas/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze