Trump z historycznie niskim poparciem. Ponad połowa Amerykanów krytycznie o prezydencie

Świat
Trump z historycznie niskim poparciem. Ponad połowa Amerykanów krytycznie o prezydencie
PAP/EPA/Ron Sachs/POOL

Jedynie 39 proc. Amerykanów jest zadowolonych z prezydentury Donalda Trumpa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez NBC News i "Wall Street Journal". Poparcie prezydenta spadło o dwa punkty procentowe w porównaniu z sondażem z ubiegłego miesiąca. To najniższy wynik po roku sprawowania urzędu prezydenta w powojennej historii Stanów Zjednoczonych.

Z sondażu opublikowanego w piątek wynika, że 57 proc. ankietowanych jest niezadowolonych z pracy wykonywanej przez Donalda Trumpa. Co więcej 51 proc. jest "bardzo niezadowolonych" z obecnej prezydentury.

 

Trump największym poparciem cieszy się wśród badanych, deklarujących poglądy republikańskie (78 proc. zadowolonych z prezydentury). Oprócz republikanów, żadna inna grupa nie udzieliła mu więcej niż 45 proc. poparcia.

 

Najmniej zadowoleni z prezydentury są Afroamerykanie (8 proc.), Latynosi (26 proc.) i kobiety (33 proc.).

 

"Obrzydliwy, straszny, dający nadzieję"

 

Na pytanie o osiągnięcia Trumpa podczas pierwszego roku prezydentury 20 proc. respondentów wskazało na niski stopień bezrobocia i stabilną gospodarkę. Za stawianie "Ameryki na pierwszym miejscu" doceniło go 13 proc. ankietowanych. 37 proc. zaznaczyło, że nie są w stanie wybrać żadnych pozytywnych osiągnięć Trumpa z listy.

 

Badani, poproszeni o przytoczenie słowa, które najlepiej opisze pierwszy rok prezydentury Trumpa, najczęściej wymieniali: "obrzydliwy" (38 proc.), straszny (24 proc.) oraz "dający nadzieję" (23 proc.).

 

W badaniu wzięło udział 900 obywateli Stanów Zjednoczonych. Margines błędu wynosi 3,3 punktu procentowego.

 

NBC News

bas/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze