Sąd unieważnił kredyt we frankach szwajcarskich. Kredytobiorca nie został poinformowany o wysokim ryzyku umowy

Świat
Sąd unieważnił kredyt we frankach szwajcarskich. Kredytobiorca nie został poinformowany o wysokim ryzyku umowy
pixabay/public domain

Taką decyzję podjął sąd w Słowenii, który unieważnił kredyt hipoteczny zaciągnięty we frankach szwajcarskich. Reuters podkreśla, powołując się na informacje słoweńskiego banku centralnego, że ta decyzja stwarza zagrożenie dla denominowanych we frankach szwajcarskich kredytów wartości nawet 524 mln euro udzielonych przez słoweńskie banki i może mieć implikacje w innych państwach europejskich.

Agencja odnotowuje, że zwłaszcza w latach 2004-2008 osoby indywidualne i firmy w Słowenii i innych państwach europejskich zaciągały kredyty denominowane we frankach szwajcarskich, aby skorzystać z niskich stóp procentowych w Szwajcarii.

 

"To przełomowa decyzja"

 

Później koszty obsługi tych kredytów gwałtownie wzrosły za sprawą wzrostu kursu franka, zwłaszcza gdy w styczniu 2015 r. Szwajcaria uwolniła kurs swojej waluty wobec euro.

 

- To przełomowa decyzja, pierwsza taka w Słowenii i jedna z pierwszych w Unii Europejskiej - powiedział Reutersowi Robert Preininger, jeden z prawników kredytobiorcy, na korzyść którego rozstrzygnął sąd.

 

- Głównym powodem podjęcia takiej decyzji jest to, że banki wiedziały o dużym ryzyku (...) ale nie informowały o nim konsumentów. To była bardzo niemoralna praktyka biznesowa - oświadczył Preininger, odmawiając zarazem ujawnienia bliższych informacji o swoim kliencie i zaciągniętym przez niego kredycie.

 

Spłaci kredyt bez odsetek

 

Zgodnie z orzeczeniem sądu ten kredytobiorca musi spłacić słoweńskiemu oddziałowi austriackiego banku Sparkasse tylko pożyczoną sumę, bez odsetek - powiedział Preininger i dodał, że w przypadku jego klienta będzie to co najmniej 60 proc. mniej, niż gdyby umowa kredytowa nie została unieważniona.

 

Według słoweńskich mediów banki w Słowenii udzieliły osobom indywidualnym i firmom ok. 20 tys. kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich.

 

Polscy kredytobiorcy także coraz częściej podejmują sądową walkę z bankami, które udzieliły im kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Wskazują m.in.na stosowanie przez banki niedozwolonych klauzul. 

 

15 stycznia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kare 20 mln złotych na bank Millennium za stosowanie niedozwolonych klauzul.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie