Oskarżony ws. zamachu na metro w Londynie nie przyznał się do winy

Świat
Oskarżony ws. zamachu  na metro w Londynie nie przyznał się do winy
Flickr/Hernán Piñera/CC BY-SA 2.0/Zdj. ilustracyjne

18-letni Irakijczyk Ahmed Hassan, oskarżony o przeprowadzenie we wrześniu ub.r. zamachu terrorystycznego na pociąg londyńskiego metra, nie przyznał się w piątek do winy podczas pierwszego posiedzenia sądu w tej sprawie.

Hassan nie pojawił się w sądzie i był przesłuchiwany za pośrednictwem połączenia wideo z więzienia Belmarsh, w którym przebywa.

Proces rozpocznie się 5 marca br. i oczekuje się, że potrwa około dwóch tygodni.

 

Zatrzymano siedem osób


Do zamachu na stacji metra Parsons Green w zachodnim Londynie doszło 15 września ub.r. W wagonie pociągu eksplodował wówczas improwizowany ładunek wybuchowy z zapalnikiem czasowym. 30 osób zostało rannych.

 

Związana z Państwem Islamskim (IS) agencja informacyjna Amak poinformowała, że zamachu dokonał "oddział" związany z tą dżihadystyczną organizacją. W toku śledztwa policja aresztowała siedem osób, ale wszystkie poza głównym sprawcą zostały zwolnione bez postawienia zarzutów.

 

W 2017 roku na terytorium Wielkiej Brytanii doszło do pięciu ataków terrorystycznych, w których zginęło 36 osób, a blisko 400 zostało rannych. Poziom zagrożenia terrorystycznego był dwukrotnie - na krótko - podnoszony do najwyższego, krytycznego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie