10 proc. seniorów przyznało, że próbowano od nich wyłudzić pieniądze

Polska
10 proc. seniorów przyznało, że próbowano od nich wyłudzić pieniądze
Pixabay.com/stevepb

Spośród 6,4 mln osób, które mają 65 lat i więcej, aż 10 proc. się przyznało, że padło ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy przez oszustów - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w piątkowym komunikacie.

"Przestępstwom natury ekonomicznej towarzyszy utrzymująca się liczba 1756 prób wyłudzeń kwartalnie, na poziomie ogólnokrajowym, na łączną kwotę blisko 422 mln zł rocznie. Dlatego, by zmniejszyć ryzyko utraty danych i ograniczyć skutki umyślnych działań złodziei tożsamości, warto wiedzieć i uczyć się o sposobach ochrony swoich finansów" - napisano w komunikacie.

 

Według danych policji przestępcy każdego dnia przynajmniej pięć razy dziennie próbują oszukać osoby starsze, by wyłudzić od niej pieniądze.

 

Jak informuje BIK, najlepszym sposobem na ochronę swoich danych jest świadomość konsekwencji ich utraty lub wykorzystania przez osoby niepowołane. Jeśli bowiem dane takie jak: imię i nazwisko, data i miejsca urodzenia, adres, seria i numer dowodu osobistego, znajdą się w niepowołanych rękach, mogą stać się furtką m.in do wyłudzenia kredytów czy pożyczek.

 

"Niewiele osób wie, jak postąpić, gdy dojdzie do utraty dokumentu tożsamości"


"Nadal ważne jest uświadamianie zagrożeń i skutków kradzieży tożsamości. Jednak coraz bardziej istotna staje się wiedza na temat zarówno dostępnych narzędzi ochrony, jak i zasad bezpieczeństwa danych osobowych. Wprawdzie Polacy mają coraz większą wiedzę, czym może skutkować kradzież danych, wymieniają w badaniach opinii rozwiązania, jak np. programy antywirusowe, hasła do kont internetowych czy nieudostępnianie dowodu osobistego osobom nieuprawnionym, jednak wciąż niewiele osób wie, jak prawidłowo postąpić, gdy dojdzie do utraty ich dokumentu tożsamości" - mówi, cytowana w komunikacie, Alina Stahl z BIK.

 

Jej zdaniem wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości.


"Jednak czasem, mimo podjętych środków ostrożności, zdarza się, że padniemy ofiarą kradzieży lub po prostu zgubimy dokument. W przypadku zagubienia dokumentu lub podejrzenia, że ktoś mógł go zeskanować bez naszej wiedzy, pierwszym ważnym krokiem jest jak najszybsze wyłączenie go z obiegu, czyli tzw. zastrzeżenie dokumentu" - podkreśliła Stahl.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie